Niech żyje Polska - poszła ta cała fifna eka wyćpić szkiebrów do Heimatu, o!
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
W 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów zrywu powstańczego. Wzięli w nich udział m.in. kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, radni miejscy oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.
Inne z kategorii
Miasto przedstawia raport z budowy IV kręgu Opery Nova [ZDJĘCIA]
Młyńskie koło będzie się kręcić przez prawie cały styczeń
W piątek (27 grudnia) w całym kraju odbyły się obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W Bydgoszczy po mszy w Kościele Garnizonowym złożono wiązanki i kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy ul. Bernardyńskiej.
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
Za niecały miesiąc, 20 stycznia, świętować będziemy ważne dla naszego miasta wydarzenie - 105. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Upragniona wolność nie przyszła jednak sama. To dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan oraz ich gotowości do walki o Niepodległą, możliwe było odzyskanie zagarniętych przez zaborcę ojczystych ziem i scalenie odradzającej się po latach niewoli Rzeczpospolitej. Choć wówczas, ta zwycięska insurekcja nie przyniosła jeszcze Bydgoszczy wyczekiwanej wolności, to jednak pozwoliła myśleć o niej z coraz większą nadzieją - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. - Niech niezwykły duch Powstania Wielkopolskiego, przepełniony pasją, determinacją i miłością do kraju jego uczestników, motywuje nas do działania na rzecz silnej, zjednoczonej i dumnej Polski - dodawał.
fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com dla UMWKP
Oddając cześć bohaterskim Wielkopolanom chciałbym podkreślić, że my na Kujawach i Pomorzu traktujemy Powstanie Wielkopolskie jako część naszej wspólnej polskiej drogi ku wolności – mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który podczas uroczystości reprezentował samorząd województwa. - Jako kolejne pokolenia mamy obowiązek pamiętać, że istnieje coś takiego jak etos służby Polsce! Oby nie zabrakło nam w tej służbie cierpliwości i pokory, obyśmy potrafili jednoczyć się zarówno w obliczu zagrożenia, jak i wtedy, gdy trzeba wspólnie wnosić gmach powodzenia naszej ojczyny. Dziś budujemy go na fundamentach, które zostawili nam nasi poprzednicy – podkreślił w przemówieniu pod pomnikiem wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Tradycyjnie już podczas uroczystości wręczono statuetki i dyplomy osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim z lat 1918-1919. W tym roku otrzymali je: dr Kamila Czechowska, Andrzej Grubczyński oraz Marek Biernacki.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Swoim zasięgiem szybko objęło całą Wielkopolskę. Polacy czynem zbrojnym domagali się powrotu ziem spod zaboru pruskiego do Macierzy. Po kilku miesiącach walki, wojska powstańcze zbliżały się w okolice Bydgoszczy. Trwały bitwy pod Brzozą, Rynarzewem, Ślesinem i Mroczą. W nocy z 15 na 16 czerwca 1919 r. w Murowańcu stoczono zaciętą bitwę. Poległo 15 powstańców. Rannych bojowników Niemcy zabrali do niewoli, a następnie do szpitala wojskowego w Bydgoszczy. Wśród nich był nieznany z imienia i nazwiska powstaniec, który po kilku dniach zmarł, nie odzyskując przytomności. Mimo prób identyfikacji, nie udało się ustalić jego tożsamości. Społeczeństwo Bydgoszczy sprawiło poległemu za wolność ojczyzny powstańcowi godny pochówek. Pogrzeb odbył się 26 czerwca 1919 r. na cmentarzu Nowofarnym. Pod koniec czerwca 1925 r. powstała murowana krypta, w części nadziemnej obłożona granitem. W Święto Żołnierza trumnę ze szczątkami Nieznanego Powstańca złożono w nowym grobie, który przykryto płytą z białego marmuru, z płaskorzeźbą anioła trzymającego wiązankę kwiatów i wieniec laurowy, opatrzoną napisem „Nieznanemu Powstańcowi Wlkp. Rodacy”. Bydgoski Grób Nieznanego Powstańca jest jedynym w kraju grobem upamiętniającym nieznanego z nazwiska powstańca, a jednocześnie symbolizuje pamięć o powstańczym zrywie przodków.
fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com dla UMWKP
Podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła niemal cała Wielkopolska, sprawił, że powstanie wielkopolskie jest jednym z dwóch (obok powstania wielkopolskiego z 1806 r.) zwycięskich zrywów narodu polskiego. Zapisy traktatu wersalskiego weszły w życie 10 stycznia 1920 r. W Bydgoszczy oficjalne przejęcie władzy nastąpiło 19 stycznia 1920 r., a dzień później do miasta wkroczyły oddziały Wojska Polskiego.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszcz, UMWKP