Bydgoszcz 25 lip 2018 | Redaktor
Nowoczesne oświetlenie na 13 przejściach dla pieszych. Będzie bezpieczniej

Ryc. Ministerstwo Infrastruktury

Jesienią na 13 bydgoskich „zebrach” pojawi się nowoczesne oświetlenie, dzięki któremu kierowcy będą dużo lepiej widzieć pieszych. Koszt montażu specjalistycznych lamp to ponad 575 tys. zł. Drogowcy rozstrzygnęli przetarg i wybrali wykonawcę.

O potrzebie doświetlenia przejść dla pieszych Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy mówił od kilku lat. Z czasem do tej słusznej idei udało przekonać się także bydgoskich drogowców. - Cieszymy się więc, że w tej materii nareszcie coś się ruszyło - komentuje Paweł Górny.

Pracownicy ZDMiKP po dokładnej analizie uznali, że w Bydgoszczy 75 przejść dla pieszych kwalifikuje się do modernizacji. 13 z nich zostało zakwalifikowanych do I etapu prac. To przejścia: 

  • Jagiellońska – Kolberga
  • Jagiellońska – Gotowskiego – Pałac Młodzieży
  • Grudziądzka na wysokości ul. Podgórnej
  • Nakielska – Wrocławska (przy przystankach tramwajowych)
  • Kamienna – Lelewela
  • Kamienna – Grabowa
  • Wojska Polskiego – Polna
  • Nakielska – Owocowa
  • Powstańców Wlkp. -  Jastrzębia
  • Grunwaldzka (przy ul. Granicznej)
  • Fordońska na wysokości posesji 428
  • Ogińskiego na wysokości Biblioteki UKW
  • Hetmańska przy Szkole Podstawowej nr 2

 

Już jesienią w wyżej wymienionych lokalizacjach pojawi się dodatkowe oświetlenie. Wybrany został już wykonawca zadania, który przygotuje projekty i zamontuje oświetlenie. Najkorzystniejszą ofertę – na ponad 575 tysięcy złotych - złożyła firma „Elperia”. W najbliższych dniach zawarta zostanie umowa.

- Zakres planowanego do wprowadzenia doświetlenia przejść dla pieszych obejmie zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle. Tym samym zwiększa się postrzeganie pieszych przez kierowców po zmroku oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych co poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Tragiczne przejścia

- Okazuje się, że przejścia dla pieszych są paradoksalnie jednymi z najmniej bezpiecznych miejsc na drodze! Powodów tego jest wiele. Wiele uwagi poświęcamy problemowi nadmiernej prędkości, jednak z badań ruchu drogowego wynika, że do zdarzeń w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego najczęściej dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, w godzinach w których, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, jest ograniczona widoczność – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury blisko połowa ofiar wypadków z udziałem pieszych w 2017 r. zginęła w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. 90 proc. wszystkich pieszych, którzy doznali obrażeń na polskich drogach, zostało rannych również w takich miejscach. Na przejściach dla pieszych odnotowano 4091 wypadków, w których śmierć poniosło 259 osób, a 4029 zostało rannych. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych z najtragiczniejszym skutkiem zanotowano w miesiącach jesienno-zimowych (październik - grudzień). Najwięcej osób zginęło w listopadzie - 137 osób (15,7 proc.) i w grudniu – 134 (15,3 proc.), natomiast najwięcej osób rannych było w grudniu - 1 166 (15,4 proc.). Na statystyki te największy wpływ mają warunki klimatyczne, a zwłaszcza gorsza widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu.

wb

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor