Bydgoszcz 9 lis 2020 | kp
Północne nabrzeże Brdy pięknieje. Zmiany przy ul. Stary Port

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił rozpoczęcie remontu kamienicy przy ul. Stary Port 7. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę całej estetyki pierzei - od ulicy Mostowej do Pocztowej. Równocześnie trwają też inne prace w obrębie Starego Miasta.

Remontowana kamienica przy ul. Stary Port 7 w Bydgoszczy została zbudowana w ubiegłym wieku – w 1900 roku. Wzniesiono ją na planie prostokąta. Działka zabudowana jest także oficyną w kształcie litery „L”.

Główny, 4-kondygnacyjny gmach pełni funkcje usługowo-mieszkalną. Na froncie, od strony zachodniej, wybudowano balkony. Kamienica zdobiona jest gzymsami, a okna i witryny posiadają ozdobne obramienie. W naczółki wkomponowano płaskorzeźby, z kolei parter wyróżnia proste boniowanie.

Stare Miasto w swoim stylu

W 2013 roku za blisko pół miliona złotych generalnie wyremontowano neobarokową zabudowę z nr 1-3 (budynki z końca XIX wieku zaprojektowane przez J. Święcickiego), a niedawno biurowiec „Projprzemu” zyskał nową elewację – niższe kondygnacje obłożono okładziną w ceglastym kolorze, a wyższe szkłem. 

Aktualnie trwa budowa budynku mieszkalno-biurowego z numerem 15. Choć będzie to nowy budynek, swoim wyglądem wpisze się w estetykę sąsiednich zabudowań. Wyłożony zostanie ciemnymi ceglanymi płytkami z zachowaniem tradycyjnych wzorów.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Historia Starego Portu

– Ulica Stary Port powstała na śladzie dawnej drogi prowadzącej wzdłuż Starego Portu w Bydgoszczy. Do połowy XX wieku, było to miejsce służące przede wszystkim przeładunkom towarów. Przy nabrzeżu Brdy zbijano również tratwy. Stąd w tej części miasta powstawały m.in. spichrze – opisuje ratusz. – W latach 70. I 80. XX wieku nabrzeże Brdy sąsiadujące z ulicą zostało przebudowane i zmodernizowane na ciąg spacerowo-wypoczynkowy.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, inne

kp Autor