Radny pyta: Ile kosztuje miejski biuletyn i kto za to płaci? Miasto odpowiada, a my sprawdzamy
Radny Jarosław Wenderlich skierował zapytanie do przewodniczącej Rady Miasta dotyczące miejskiego biuletynu „Bydgoszcz Informuje".
Inne z kategorii
Bydgoszcz na piątkę i jest wśród najlepszych
Radny Jarosław Wenderlich (PiS) zainteresował się wydawaniem i kolportażem miejskiego biuletynu „Bydgoszcz Informuje". Znaleźć go możemy w Urzędzie MIasta oraz jednostkach mu podległych. Teoretycznie kilka razy w roku otrzymujemy go również do skrzynek pocztowych. Biuletyn jest bezpłatny. Jednakże jego wydawania już nie.
Z jaką częstotliwością wydawany jest biuletyn? Jaki jest nakład tejże gazety, Od kiedy wydawana jest? Czy miasto zatrudniło specjalnie pracowników do wydawania tego biuletynu?
- pytał w interpelacji radny.
Dopytywał również o wysokość nakładu, źródło finansowania oraz jaki jest skład redakcji biuletynu.
Dość lakonicznych odpoiwedzi udzielił mu zastępca prezydenta Michał Sztybel.
„Bydgoszcz informuje" to materiał informacyjny wydawany przez miasto, nie ma ustalonej częstotliwości wydań, Materiały informacyjne powstają od poczatku funkcjonowania samorządu w Polsce. Miasta nie zatrudniło dodatkowego pracownika
- odpowiada Sztybel.
Nie obeszło się również bez odniesień do Kancelarii Premiera.
Wszystkie informacje dotyczące składu i druku materiałów informacyjnych zamieszczone są na platformie zakupowej oraz w rejestrze umów Urzedu Miasta. Taki jest publikowany mimo braku obowiązku prawnegow tym zakresie w przeciwieństwie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- pisze zastępca prezydenta.
Z odpowiedzi dowiadujemy się również, że biuletyn nie ma stałej redakcji. Pytanie więc, kto konkretnie odpowiada za dobór treści pozostaje otwarte.
Z uzyskanych informacji wiadomo, że 125 000 sztuk biuletyny zostało kolportowane w styczniu, lutym, marcu i kwietniu oraz w czerwcu. Kolportażem przeważnie zajmuje się krakowska firma PostMaster, a jednorazowy koszt dostarczenia biuletynu do skrzynek pocztowych oscyluje wokół kwoty 7,5 tysiąca złotych. W każdym miesiącu zmieniana jest również liczba kolportowanych egzemplarzy. Ponizej kilka przykładów:
Luty - 75 000 sztuk - koszt kolportażu: 6 881,85 zł,
Marzec - 115 000 sztuk - koszt: 8 487,00 zł
Kwiecień - 115 000 szt. - koszt: 8 345.55 z
Czerwiec - 125 000 szt. - koszt: 7533,75 zł
Wrześniowe i październikowe wydanie biuletynu zostało wydrukowane jedynie w liczbie 30 000 egzemplarzy. Nie znamy jednak kwoty, którą miasto zapłaciło, gdyż dział umowy na platformie zakupowej takowej informacji nie zawiera.