Bydgoszcz 8 mar 2018 | Redaktor
Schronisko dla Zwierząt - remont i rozbudowa

Wizualizacja schroniska/mat. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto ujawniło plany dotyczące remontu i rozbudowy bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt. W nowym budynku będzie m.in. gabinet weterynaryjny, nowoczesna sala zabiegowa i pooperacyjna.

Co roku rośnie liczba adopcji zwierząt z bydgoskiego schroniska. W 2017 roku udało się znaleźć dom dla 1269 psów i 599 kotów. W tym roku zostanie wybudowana nowa część budynku schroniska, która będzie stanowiła uzupełnienie działań poprawiających komfort zwierząt przebywających w azylu. Schronisko zyska ponad 400 metrów kwadratowych pomieszczeń.

- Na parterze zlokalizowane będą pomieszczenia socjalne i higieniczno sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Ponadto planuje się zaaranżowanie pokoju pielęgnacyjnego, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym – wyjaśnia Izabella Szolginia, dyrektor schroniska.

Rozbudowany obiekt pozwoli także na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć jak powinno traktować się zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom.

Wizualizacja schroniska/mat. UMB

Na piętrze budynku zlokalizowane będą pomieszczenia biurowe schroniska. Wstępnie na rozbudowę schroniska miasto zarezerwowało blisko 1,5 miliona złotych. 

W poniedziałek (5 marca) miasto podpisało też umowę na dofinansowanie, ze środków unijnych, na wdrożenie instalacji odnawialnych źródeł energii w Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy. Głównym założeniem projektu jest poprawienie efektywności systemu grzewczego oraz ograniczenie konieczności zakupu energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowej części budynku schroniska. Po okresie zakończenia projektu (5 lat) panele fotowoltaiczne zapewnią, że schronisko będzie całkowicie samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, a przy średniej, zimowej temperaturze powietrza, jaką mamy w ostatnich latach,  pompy ciepła zasilane w dużym stopniu na panelach fotowoltaicznych, zapewnią aż  85% zapotrzebowania na ciepło.

Wokół nowego obiektu zaprojektowano także elementy zagospodarowania terenu – drogę dojazdową z istniejącej części schroniska, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe. 

Przy rozbudowie schroniska planuje się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych.

Żródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor