Tajne spotkania, heroiczne akcje i dramatyczne losy bydgoszczan! Nowa wystawa w Exploseum odkrywa zapomniane karty historii!

fot. Facebook / Urząd Wojewódzki
W tajemniczych wnętrzach dawnej fabryki nitrogliceryny ponownie ożyła historia. W piątek w bydgoskim Exploseum odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowej wystawy „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”. W wydarzeniu wziął udział I Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Hemmerling.
Inne z kategorii
Miliony poszły, a teatr wciąż rozgrzebany. NIK ujawnia szokujące nieprawidłowości
Nowa ekspozycja to mocny głos w obchodach 80. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Kuratorzy postanowili nie opowiadać o wojnie zza biurka – zamiast tego, pokazują realne historie bydgoszczan, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się hitlerowskiemu terrorowi.
Wystawa przywraca pamięć o lokalnych konspiratorach, ukazując zarówno działania polskiego podziemia niepodległościowego, jak i bezwzględne mechanizmy okupacyjnej propagandy i represji. Multimedialne instalacje, autentyczne eksponaty oraz świadectwa uczestników konspiracji pozwalają zanurzyć się w historię, która działa się tu – w murach dawnej DAG Fabrik Bromberg.
Ekspozycja dostępna będzie w Exploseum do 2 listopada 2025 roku i stanowi wyjątkową lekcję historii, której nie sposób pominąć.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
To jednak nie koniec obchodów. Już dziś o godz. 16:30 na Starym Rynku w Bydgoszczy odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej. W programie m.in.:
– uroczysta zbiórka z asystą wojskową i pocztami sztandarowymi,
– ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej,
– pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy,
– oraz koncert uczestników 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.
Źródła: Urząd Wojewódzki, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy