Transplantacje – medycyna, emocje, pytania. Tysiące młodych na forum edukacyjnym

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Cztery tysiące uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego wzięło dziś udział w Forum Młodych „Bo nowe jest nadzieją” – wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym poświęconym transplantologii i dawstwu narządów. Spotkanie odbyło się w hali Łuczniczka w Bydgoszczy i zgromadziło ekspertów, osoby po przeszczepach oraz przedstawicieli władz województwa.
Inne z kategorii
Pętla w Lesie Gdańskim czeka na przebudowę. Czy stworzy to nową jakość?
Forum zorganizowano z inicjatywy prof. Zbigniewa Włodarczyka, kierownika Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK. To już piąte tego typu wydarzenie w Polsce, po wcześniejszych edycjach w Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Warszawie.
– Jeśli jest cokolwiek, co może nadać śmierci sens, to tylko to, że umierając możemy jeszcze podarować komuś życie – te słowa prof. Włodarczyka towarzyszyły zapowiedzi wydarzenia. Wystąpienie profesora otworzyło spotkanie, którego celem nie była agitacja, lecz refleksja.
Jednym z najważniejszych prelegentów był prof. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Tłumaczył, czym jest oświadczenie woli transplantacyjnej – dokument, który każdy może ściągnąć z internetu, podpisać i nosić w portfelu. – Nie chodzi o to, by kogoś przekonywać. Chodzi o to, by się zatrzymać i pomyśleć. Każda świadoma decyzja ma wartość – podkreślał.
Szczególne emocje wywołały wystąpienia osób po przeszczepach. Jednym z nich był Mariusz Mroziewicz, który żyje dziś dzięki przeszczepowi serca. – Gdyby nie transplantacja, nie byłoby mnie tutaj – mówił ze wzruszeniem. Dziś działa jako wolontariusz w szpitalu i promuje wiedzę o transplantologii jako metodzie leczenia, która daje nowe życie.
Do uczestników Forum list skierowała również minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2024 roku w Polsce przeprowadzono 2 258 transplantacji – większość z nich (2 152) pochodziła od zmarłych dawców. Najczęściej przeszczepiane były nerki (1 132), ale rośnie także liczba przeszczepów wątroby (615), serca (201) i płuc (147). W porównaniu z rokiem 2023 to znaczny wzrost, co może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej.
Partnerem wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Źródło: Urząd Marszałkowski