Bydgoszcz Dzisiaj 16:30 | Redaktor
Urban Lab – Bydgoszcz Miastem dla Młodych

fot. bydgoszcz.pl

Bydgoszcz dołącza do grona dziewięciu polskich miast realizujących projekt Urban Lab – Miasto dla Młodych. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości niemal 4 mln zł miasto stworzy przestrzeń do dialogu i współpracy z młodymi mieszkańcami, aby wspólnie kształtować przyszłość Bydgoszczy.

Projekt Urban Lab realizowany jest w Polsce w takich miastach jak Białystok, Kielce, Lublin, Opole, Rzeszów, Toruń, Szczecin czy Zielona Góra. Teraz do tego grona dołączyła Bydgoszcz, która przez najbliższe cztery lata będzie wdrażać autorską koncepcję wspólnie wypracowaną z partnerami.

„Bydgoszcz jako jedno z dziewięciu miast w Polsce rozpoczyna realizację Projektu Urban Lab – Miasto dla Młodych. Znaleźliśmy się wśród wyróżnionych miast takich jak Białystok, Kielce, Lublin, Opole, Rzeszów, Toruń, Szczecin czy Zielona Góra. W ciągu najbliższych 4 lat mamy do wykorzystania 4 mln złotych na naszą autorską koncepcję, którą przez ostatnie miesiące tworzyliśmy wspólnie z partnerami” – podkreśla Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta.

Celem projektu jest zwiększenie udziału młodych mieszkańców w procesach decyzyjnych i rozwoju miasta. Program skierowany jest do osób w wieku od 13 do 35 lat, które już posiadają lub wkrótce będą posiadały czynne prawo wyborcze, co pozwoli im realnie wpływać na przyszłość Bydgoszczy.

„Projekt kierujemy szczególnie do mieszkańców w wieku 13 do 35 lat – grupy, która posiada lub niedługo będzie posiadać czynne prawo wyborcze i wpływać na wypracowywanie rozwiązań dla przyszłości swojej i kolejnych pokoleń. Zależy nam przede wszystkim na poprawie jakości życia młodych, stworzeniu warunków dla lepszego i godnego życia, w konsekwencji zatrzymaniu młodych w Bydgoszczy” – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB.

Urban Lab to platforma współpracy między młodymi bydgoszczanami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami oraz instytucjami naukowymi i kulturalnymi. Projekt zakłada diagnozowanie problemów, testowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla poprawy jakości życia w mieście.

Kluczowe elementy projektu:

  • Urban Cafe – otwarta przestrzeń do spotkań, pracy, debat i warsztatów, sprzyjająca kreatywnej współpracy.
  • Inkubator Praktyka Partycypacji – cykl debat i konsultacji mających na celu opracowanie Polityki Młodzieżowej Miasta.
  • Granty dla młodych – blisko 300 tys. zł przeznaczonych na realizację pomysłów młodych bydgoszczan.
  • Pracownia Animacji Kultury – projekty kulturalne odpowiadające na potrzeby młodych.
  • Akademia Komunikacji i Akademia Smart City – programy edukacyjne rozwijające kompetencje młodych liderów.
  • System otwartych danych miejskich – narzędzie do lepszego zrozumienia funkcjonowania miasta.

Urban Cafe, zlokalizowana w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera (ul. Mennica 10), stanie się miejscem spotkań, inspirujących wydarzeń oraz przestrzenią do pracy i dzielenia się pomysłami na rozwój Bydgoszczy.

źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor