Bydgoszcz 2 wrz 15:34 | Redaktor

Trwa przetarg na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe. Placówka powstanie przy Zespole Szkół Budowlanych. Podobnego typu obiekt związany z przetwórstwem tworzyw sztucznych powstanie też przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Na realizację inwestycji wykorzystamy środki europejskie z Krajowego Programu Odbudowy na wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.

Budynek zostanie wykonany w tradycyjnej technologii żelbetowej i murowanej. Cześć budynku posadowiona będzie na płycie fundamentowej (piwnica), a pozostała część na fundamentach. Centrum zostanie wyposażone w kompletne instalacje sanitarne, grzewcze, gazowe, elektryczne. Z uwagi na charakter budynku i dziedzinę szkoleniową, instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe, wentylacja, klimatyzacja, automatyka oraz maszynownia stanowić będą jednocześnie infrastrukturę szkoleniową oraz pokazową wykorzystywaną w celach edukacyjnych.

Projekt przewiduje konieczność wykonania przebudowy infrastruktury podziemnej, co obejmuje modernizację oraz rozbudowę istniejących sieci wodno-kanalizacyjnych, deszczowej i energetycznej. Dodatkowo, w ramach realizacji projektu, przewidziane jest wykonanie prac związanych z drogami dojazdowymi oraz ścieżkami dla pieszych.

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie na działce przy ul. Pestalozziego 18. Nieruchomość stanowi własność Gminy Bydgoszcz, z ustanowieniem trwałego zarządu dla Dyrekcji Zespołu Szkół Budowlanych im. J. Gagarina. Inwestorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych, które ściśle współpracuje z bydgoską szkołą. Zakończenie prac planowane jest w połowie przyszłego roku. Po odbiorach inwestycja będzie objęta co najmniej 5-letnią gwarancją.

Miejski projekt na Jarach

Planowane jest również utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zakres projektu realizowanego przy ul. Słonecznej  przewiduje m. in.:

  • adaptację budynku magazynowego na działalność BCU,
  • zakup specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia,
  • wsparcie funkcjonowania BCU (działalność edukacyjno-szkoleniowa, integrująco-wspierająca, innowacyjno-rozwojowa, doradczo-promocyjna).

Ponadto, w ramach projektu, przeprowadzone zostaną szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, osób dorosłych, uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Obecnie uzupełniania jest dokumentacja projektowa (wykonawcza) o niezbędne uszczegółowienia rozwiązań instalacyjnych. Dla przedmiotowego zadania wydana została już decyzja pozwolenia na budowę. Tę inwestycję bezpośrednio realizuje Miasto. Na realizację inwestycji wykorzystane zostaną środki europejskie z Krajowego Programu Odbudowy na wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego.

Warto wiedzieć

Branżowe Centra Umiejętności stanowić mają nowy rodzaj placówek oświatowych nastawionych na rozwój szkolnictwa zawodowego danej branży – ośrodki kształcenia i egzaminowania rozwinięte zarówno pod względem technologii, jak i narzędzi edukacyjnych. Staną się zapleczem, zajmującym się m.in. tworzeniem i wdrażaniem standardów, kwalifikacji i innych ram edukacyjnych oraz udostępniającym zasoby umożliwiające rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego na najwyższym poziomie.

BCU poza prowadzeniem  działalność edukacyjno-szkoleniowej łączącej wszelkie formy nauki młodzieży i dorosłych z rynkiem pracy, prowadzić mają też działalność innowacyjno-rozwojową oraz wspierać szkoły i uczelnie w kontakcie z pracodawcami.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

 

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor