W Bydgoszczy rok 2022 będzie Rokiem Praw Człowieka. Jest też decyzja na rok następny
Pomnik Andrzeja Szwalbego przed Filharmonią Pomorską im. I. J. Paderewskiego/fot. Anna Kopeć
Decyzją radnych rok 2022 w Bydgoszczy zostaje ogłoszony Rokiem Praw Człowieka, rok 2023 – Rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Rokiem Andrzeja Szwalbego.
Inne z kategorii
Bydgoszcz na piątkę i jest wśród najlepszych
Uchwała w tej sprawie została przyjęta w środę (26 stycznia).
Powodem pierwszego z upamiętnień jest 35-lecie powołania przez polski Sejm pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich.
„Prawa człowieka są niezbywalne i nienaruszalne, przysługują każdemu człowiekowi (…) Obecne czasy budzą wiele niepokojów związanych z coraz częstszym nierespektowaniem praw człowieka na całym świecie – to m.in. sytuacje, które mają miejsce na Białorusi, W Afganistanie i Kazachstanie. Wszyscy ludzie powinni móc domagać się swoich podstawowych praw, a ich przestrzeganie winno być gwarantowane i chronione przez państwo. Chcemy to podkreślić, pamiętając, że źródłem prawdziwej wolności jest godność każdego człowieka” – czytamy w uchwale.
Patronami 2023 roku zostali Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – w stulecie jego istnienia – i Andrzej Szwalbe, z okazji setnej rocznicy jego urodzin.
Twórcy uchwały przypominają, że TMMB od 1923 roku „zajmuje się krzewieniem umiłowania miasta oraz szerzeniem wiedzy o jego historii, tradycjach i kulturze, tak wśród bydgoszczan, jak i na terenie regionu, kraju i poza jego granicami”.
Zmarły w 2002 roku Andrzej Szwalbe był m.in. budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej; to jemu Bydgoszcz zawdzięcza istnienie instytucji kulturalnych, w tym Akademii Muzycznej (pierwotnie filii Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi), Biura Wystaw Artystycznych (dziś to Galeria Miejska bwa). „Pragniemy oddać hołd tej wybitnej i charyzmatycznej postaci (…). Andrzej Szwalbe z zapałem, dalekowzrocznością i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne, muzyczne i naukowe miasta, za co zdobył godność Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Był wybitnym wizjonerem, konsekwentnie realizującym swe śmiałe plany oraz działaczem społecznym i kulturalnym (…)” – czytamy w uzsadnieniu uchwały.