Z Politechniki do sądu, szpitala i centrum danych – nowe kierunki od 2025

Politechnika Bydgoska dynamicznie rozwija swoją ofertę edukacyjną. Od roku akademickiego 2025/2026 uczelnia planuje uruchomić trzy nowe kierunki studiów: Cyberbezpieczeństwo i teleinformatykę, Pielęgniarstwo oraz Prawo. O planowanych nowościach poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 marca.
Inne z kategorii
Śmierć jeździ na motocyklu? Na moście Uniwersyteckim wydarzyła się tragedia
Inżynierowie cyberbezpieczeństwa
Na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki rusza kierunek Cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Studenci zdobędą wiedzę m.in. z zakresu projektowania, zarządzania oraz zabezpieczania systemów informatycznych i infrastruktury IT. W ramach 3,5-letnich studiów inżynierskich będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności: teleinformatykę lub cyberbezpieczeństwo.
– Pierwszy rocznik nowego kierunku rozpocznie naukę już w październiku, w gruntownie zmodernizowanych pomieszczeniach o łącznej powierzchni blisko 1600 m² – informuje dr inż. Tomasz Marciniak, prof. PBŚ, dziekan wydziału. Inwestycja kosztuje ok. 6 mln zł, a dodatkowe 2 mln zostanie przeznaczone na nowoczesne wyposażenie czterech laboratoriów, w tym laboratorium informatyki śledczej i bezpieczeństwa sieci 6G.
Pielęgniarstwo z nowoczesnym zapleczem
Drugim nowym kierunkiem będzie Pielęgniarstwo, prowadzone przez Wydział Medyczny PBŚ. Trzyletnie studia o profilu praktycznym mają przygotować studentów do samodzielnego wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza. Zajęcia odbywać się będą m.in. w profesjonalnie wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych, pod okiem doświadczonej kadry medycznej.
– Program zgodny jest z obowiązującymi standardami i obejmuje zarówno nauki przedkliniczne, jak i humanistyczne podejście do opieki – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, dziekan Wydziału Medycznego. – Liczymy, że jeszcze w wakacje ruszy rekrutacja i przyjmiemy 48 studentów.
Kierunek prawo z myślą o przyszłości
Trzecią nowością ma być Prawo – pięcioletnie, jednolite studia magisterskie, które obecnie są na etapie zatwierdzania przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Politechnika chce tym samym rozwijać ofertę również w zakresie nauk społecznych, odpowiadając na potrzeby młodzieży i rynku pracy.
– Nowoczesny prawnik nie może ograniczać się do tradycyjnej wiedzy. Kluczowe są nowe technologie, kryminalistyka czy kryminologia – mówi dr Dominik Delczyk, radca prawny. Program studiów zakłada praktyczny profil kształcenia, a od ósmego semestru przewidziane są cztery moduły specjalizacyjne: karnoprawny, cywilno-handlowy, prawa inwestycji strategicznych oraz prawa nowych technologii.
Zajęcia poprowadzą praktykujący prawnicy, a nacisk położony będzie na rozwijanie konkretnych umiejętności: od sporządzania pism procesowych, po prowadzenie merytorycznych sporów i udzielanie porad prawnych. – Praktyczne podejście to inwestycja w przyszłą skuteczność prawnika – uważa radca prawny Patrycja Konarzewska.
Nowe kierunki to element szerszej strategii uczelni, która stawia na interdyscyplinarność i elastyczność wobec zmieniających się realiów demograficznych oraz gospodarczych. Politechnika Bydgoska zamierza kontynuować rozwój oferty dydaktycznej w kierunkach, które łączą tradycję akademicką z nowoczesnością i praktyką zawodową.