Bydgoszcz 26 sie 2020 | kp
Zabytkowa perełka ulicy Dworcowej. 150-letnia kamienica w remoncie

fot. Anna Kopeć

Przy ul. Dworcowej 77 stoi bogato zdobiona kamienica z około 1876 roku. Właśnie rozpoczął się jej remont. W zabytkowym budynku swoją siedzibę ma Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej postępuje. Niedawno swój zabytkowy blask odzyskała kamienica z numerem 86, a gruntowny remont rozpoczął się w budynku stojącym naprzeciwko (więcej czytaj tutaj). 

ul. Dworcowa 86/ fot. Anna Kopeć

ul. Dworcowa 67/ fot. Anna Kopeć

Teraz do grona remontowanych dołącza jeszcze kamienica z numerem 77. Budynek ma charakterystyczny hełm i wykusz podtrzymywany przez dwa atlanty. Został wzniesiony prawie 150 lat temu – prawdopodobnie w 1876 roku. Kamienica powstała na planie prostokąta i liczy trzy kondygnacje oraz poddasze.

Pomieszczenia na dole mają charakter suteren, tzw. półpiwnic, co jest popularne dla kamienic z tego okresu. Budynek ze względu na swoje liczne zdobienia jest jedną z ciekawszych budowli znajdujących się przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. Posiada różne detale w formie naczółków, gzymsów, płaskorzeźb, pilastrów oraz konsoli. Atutem wyróżniającym tę niewielką kamienicę jest balkon z kutymi balustradami. W budynku mieści się między innymi siedziba Kujawsko–Pomorskiego Zrzeszenia Handlu i Usług.

ul. Dworcowej 77/ fot. Anna Kopeć

Miasto wraz z innymi podmiotami publicznymi zainwestowali ponad 300 milionów złotych w rewitalizację ulicy Dworcowej. W kwotę tę wliczony został także nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie oraz elementy małej architektury. – Bardzo ważne dla wizerunku ulicy jest uzupełnienie tych inwestycji także przez poprawę wyglądu prywatnych nieruchomości – zaznacza ratusz. – W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor