Film 9 lis 2020 | kp
Camerimage w technologii 3D. „Trochę magii w strasznych czasach”

fot. Screen z poniedziałkowej (9 listopada) konferencji prasowej/ Facebook EnergaCAMERIMAGE

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się wyłącznie w Sieci. Uczestnicy „spotkają się” , tak jak zakładano, we wnętrzu Centrum Festiwalowego w CKK Jordanki, ale tym razem za pomocą technologii 3D.

28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 14-21 listopada. Wszystkie projekcje zostają przeniesione na platformę online, co wiążą się z dużym wyzwaniem dla organizatorów. O tym, czego możemy się spodziewać podczas tegorocznej edycji festiwalu, mówiono podczas poniedziałkowej (9 listopada) konferencji prasowej.

– Mimo to, że jest pandemia, postanowiliśmy ten Festiwal zrealizować – wyznał na konferencji dyrektor Camerimage Marek Żydowicz. – Od początku roku przygotowywaliśmy się na różne ewentualności. Mieliśmy do niedawna jeszcze cichą nadzieję, że Festiwal odbędzie się także w wersji stacjonarnej – dodał.

Organizatorzy spodziewali się, że do Torunia przyjadą m.in. Philippe Rousselot, Viggo Mortensen, Johnny Depp, Julian Sands i Vittorio Storaro. Poza tym miasto miało odwiedzić także około tysiąca autorów zdjęć filmowych i studentów szkół filmowych z całego świata, wielu przedstawicieli firm produkujących sprzęt i technologie filmowe oraz miłośników X muzy. Sytuacja w kraju i na świecie uniemożliwiła jednak taki scenariusz. W związku z tym festiwal będzie realizowany wyłącznie online.

Festiwalowe plany

– W tym roku zaprezentujemy 175 filmów. W konkursie głównym tych filmów będzie 12, a konkursów będzie 10 – wyliczał Marek Żydowicz. – Poza konkursem głównym będą konkursy debiutów reżyserskich i operatorskich; konkurs filmów polskich, studenckich, dokumentalnych krótkich i długich – wymieniał dyrektor Festiwalu. Poza tym zaplanowano także konkurs wideoklipów oraz filmów reklamowych Unii Europejskiej.

fot. Screen z poniedziałkowej (9 listopada) konferencji prasowej/ Facebook EnergaCAMERIMAGE

„Jak w grze komputerowej”

Pomimo pandemii nie zrezygnowano z działań związanych z promocją technik i technologii filmowych. W tym roku Market, który pozwalał firmom technologicznym z branży filmowej zaprezentować swoje najnowszą ofertę, będzie dostępny w Sieci, w technologii 3D.

– Obecność na Markecie będzie polegała na tym, że będzie można w Internecie poruszać się właściwie w środowisku 3D. Zeskanowaliśmy wnętrza CKK Jordanki w taki sposób, że będzie można wejść i poruszać się środku, w pomieszczeniach, tak jak w grze komputerowej – opisał Żydowicz.

- Technologia, którą zastosowaliśmy, jest bardzo nowoczesną, nie wiem, czy nie jedna z najnowocześniejszych na świecie – zaznaczył na konferencji Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Wsparcie marszałkowskie

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego, także obecnego na poniedziałkowej konferencji, Festiwal jest jedną z marek rozpoznawczych województwa kujawsko-pomorskiego, odkąd wrócił do regionu. Samorząd uczestniczy w jego współfinansowaniu i jest współorganizatorem jednego z konkursów – etiud unijnych.

– Pozostaje nam przenieść się do świata wirtualnego – mówił Piotr Całbecki. – Mamy nadzieję, iż tym z większym apetytem, w przyszłym roku, wrócimy do normalnej formuły, kiedy będziemy mogli spotkać się z tysiącami młodych, fantastycznych ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają do Torunia, do naszego województwa, aby cieszyć się swoją obecnością i też obcować z wielkimi gwiazdami kina – dodał.

Toruńska reaktywacja Festiwalu

Gospodarzami EnergaCAMERIMAGE były trzy polskie miasta – Toruń (1993–1999), Łódź (2000–2009) i Bydgoszcz (2010–2018). Od 2019 roku wydarzenie ponownie odbywa się w Toruniu. – Festiwal wrócił barwnie, kolorowo, wielorako i przede wszystkim z olbrzymią plejadą tych, którzy kino tworzą, którzy chcieli być w naszym mieście – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zdaniem prezydenta w okresie pandemii Camerimage nabiera innego znaczenia i w tej wirtualnej formie jest bardzo potrzebną rozrywką. – Musimy na jakiś czas inaczej spojrzeć na festiwal, a więc na festiwal jako magię – uznał Zaleski. – W tych strasznych czasach, w jakich przyszło nam żyć od marca, potrzebna nam jest kolorowa, barwna wartość dodana do naszych smutnych chwil życia, przeżywania rodzinnych tragedii, przeżywania napięcia, przeżywania strachu – mówił włodarz.

Tegoroczny plakat 

Na konferencji zwrócono uwagę na plakat promujący tegoroczny Festiwal. Nawiązuje on bezpośrednio do Torunia – przedstawia astrolabium (pomiarowy przyrząd astronomiczny). Wewnątrz przyrządu autor plakatu, Patryk Hardziej (trójmiejski multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher i wykładowca), umiejscowił oko.

mat. camerimage.pl

W związku z festiwalem czytaj także: Bydgoszcz skazana na grajdoł? [OPINIA]

Pełen program wydarzenia oraz informacje o zakupie kart wstępu są dostępne na stronie Camerimage.

kp Autor