Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?
fot. ilustracyjna, Pixabay
Kilka lat temu prawdziwy boom przeżywały produkty finansowe o wdzięcznej nazwie: polisolokaty. Był to doskonały plan na zarabianie pieniędzy przez różne instytucje, które posiadały je w swojej ofercie. Ubezpieczenie na korzystnych warunkach, a w tle perspektywa dużego zysku często stawały się ryzykowną inwestycją przynoszącą straty.
Inne z kategorii
Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną z ZUS? O tym lepiej pamiętaj
Dziecko od września w żłobku? O tym warto pamiętać
Takie rozwiązania mogły nakierować klienta na wypowiedzenie umowy, co wydaje się zasadne i logiczne. Niestety, w tym rozwiązaniu jest jednak kruczek. Klient może wypłacić zainwestowane środki, ale POMNIEJSZONE O OPŁATĘ LIKWIDACYJNĄ, która sięga nawet 90% wypłaconych pieniędzy. Brzmi zachęcająco, prawda?
Na szczęście istnieją narzędzia, które chronią klienta i pozwalają ubiegać się o zwrot opłaty likwidacyjnej w całości. Postanowienie wprowadzające tak wysokie koszty likwidacji uznaje się za niedozwolone i traktuje się je jako nieistniejące. Dla klienta oznacza to, że TU nie może wymagać ponoszenia kosztów związanych z opłatą likwidacyjną. Natomiast jeśli została już pobrana, ubezpieczyciel musi ją zwrócić.
Istnieje również możliwość odzyskania całej kwoty i unieważnienia umowy. Może się tak stać ze względu na wykorzystanie niewiedzy klienta i jego słabszą pozycję w stosunku do TU. Co można wymienić jako główne aspekty wykorzystywania niewiedzy klienta? Przede wszystkim są to: nie zapoznanie z ryzykiem jakie niesie ze sobą zawarcie umowy, brak informacji lub celowe zatajenie faktu, że umowa nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem, czy też przerzucenie na klienta całego ryzyka inwestycyjnego.
Co w praktyce oznacza unieważnienie umowy polisolokaty? W takim przypadku klient odzyskuje wszystkie zainwestowane pieniądze, bez strat związanych z nieudanymi inwestycjami oraz bez potrąceń na opłatę likwidacyjną.
Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy? Jeszcze niedawno był to temat trudny dla poszkodowanych klientów. Natomiast teraz zarówno sądy, jak i UOKiK stają po stronie konsumentów. Od roku 2022 Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zakaz zawierania większości tego typu umów, aby chronić konsumenta przed złymi praktykami firm ubezpieczeniowych.
W tym miejscu warto zwrócić się z apelem: jeśli kiedykolwiek zawieraliście umowę polisololaty i straciliście na niej swoje pieniądze, przejrzyjcie dokumenty i zgłoście się do nas w celu zweryfikowania zapisów. Podpowiemy Wam, czy możecie ubiegać się o zwrot opłaty likwidacyjnej, czy nawet całej kwoty.
Tego typu sprawy rozpatrujemy do 10 lat wstecz. Warto się pospieszyć i zadbać o swoje finanse, póki nie wszystko stracone!
Artykuł reklamowy
Czytaj także: Wypadek komunikacyjny – kto może dochodzić roszczeń i co można uzyskać?