Jak spłacać kartę kredytową i zaoszczędzić pieniądze? [REKLAMA]
fot. nadesłane
Lubisz mieć pieniądze pod ręką, nawet wtedy, gdy saldo na koncie osobistym zbliża się do zera? Karta kredytowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Dowiedz się, jak działa i sprawdź, w jaki sposób możesz zaoszczędzić pieniądze.
Inne z kategorii
Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną z ZUS? O tym lepiej pamiętaj
Dziecko od września w żłobku? O tym warto pamiętać
Wcale nie musisz zaciągać kredytu gotówkowego ani nawet linii kredytowej w rachunku bankowym, aby mieć dostęp do dodatkowych środków. Karta kredytowa jest znacznie wygodniejsza w użyciu – możesz z niej korzystać na całym świecie i dokonywać płatności. Co istotne, masz szansę poczynić spore oszczędności, jeśli będziesz jej używać we właściwy sposób.
Karta kredytowa – jak ona działa?
Z pewnością wiesz, co to jest karta kredytowa. Zastanawiasz się jednak, w jaki sposób korzystanie z niej umożliwiłoby poczynienie oszczędności? Aby to zrozumieć, warto poznać specyfikę działania tego typu środka płatniczego. Dowiedz się, jak działa karta kredytowa.
Najprościej rzecz ujmując, karta kredytowa jest specyficznym produktem kredytowym. Udzielana jest przez bank w formie z góry określonego limitu, z którego można korzystać aż do jego wyczerpania. Natomiast każda spłata zadłużenia będzie wiązała się z odnowieniem tego limitu i ponownym dostępem do środków na karcie.
Spłata karty kredytowej może odbywać się w kilku wariantach:
- minimalna kwota do spłaty – wówczas zadłużenie rozkładane jest na raty,
- częściowa kwota – pozostała część rozkładana jest na raty,
- spłata całkowita – do spłaty nie pozostaje nic, a limit zostaje odnowiony do pierwotnej wartości.
Jak karta kredytowa pozwala zaoszczędzić pieniądze?
Jeżeli zdecydujesz się na całkowitą spłatę zadłużenia – jednorazowo, wówczas masz szansę poczynić spore oszczędności. Jednak nie zawsze. Wszystko zależy od tego, kiedy dokonasz wpłaty. Duże znaczenie ma tutaj tzw. okres bezodsetkowy (z ang. grace period), czyli czas, w którym z karty kredytowej możesz korzystać bez dodatkowych opłat.
Okres bezodsetkowy liczony jest od pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego i trwa przez określony przez bank czas – często jest to 52 dni. Jeżeli więc ze spłatą zmieścisz się w tym okresie, wówczas nie zostaną naliczone odsetki.
Jak to wygląda w praktyce?
Przykład 1. Załóżmy, że twój cykl rozliczeniowy rozpoczyna się 1. dnia miesiąca. Zakupów kartą kredytową dokonujesz w 13. dniu cyklu rozliczeniowego. Jeżeli chcesz „zmieścić się” ze spłatą w okresie bezodsetkowym, masz na to jeszcze 39 dni – przy założeniu, że grace period trwa 52 dni.
Przykład 2. Załóżmy, że twój cykl rozliczeniowy rozpoczyna się 1. dnia miesiąca. Z karty kredytowej korzystasz w 34. dniu cyklu. Masz tylko 18 dni na spłatę całości zadłużenia, aby bank nie naliczał odsetek.
Jeśli będziesz spłacać zadłużenie w okresie bezodsetkowym, wówczas będziesz korzystać z nieoprocentowanego kredytu. To pozwala na poczynienie sporych oszczędności – zysk to odsetki, które trzeba byłoby zapłacić na przykład za kredyt gotówkowy.
Pamiętaj! Jeżeli zadłużenie spłacisz później, wówczas bank naliczy odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. To samo dotyczy wypłat gotówki z bankomatów – w tym przypadku odsetki naliczane są od razu.
Interesuje cię karta kredytowa? Zwróć uwagę nie tylko na przyznawane limity, ale przede wszystkim na czas trwania okresu bezodsetkowego. Im jest on dłuższy, tym dłużej możesz korzystać z bezpłatnego kredytu udzielonego przez bank.
Artykuł reklamowy