Finanse 8 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Zarobki Ukraińców w Polsce [RAPORT 2020]

fot. pixebay

Ukraińcy w Polsce stali się częścią rynku pracy. Bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki. Główną motywacją ich pracy w Polsce są zarobki. Są one w Polsce nie tylko wyższe niż na Ukrainie ale i wyższe niż dla samych Polaków.

Badania agencji Personnel Service wykazały trendy w zarobkach pracowników ze wschodu. Dowiadujemy się z nich, że pracują oni głównie fizycznie otrzymując średnio 3 tys. złotych na rękę. Oznacza to wyższe zarobki niż pracowników rodzimych na najniższych stanowiskach fizycznych. Ponadto zarobki dla Ukraińców szybko rosną.

 

-Polska jest blisko i dobra. Pracuje na budowie. Tu mam dobre warunki pracy i lepsze pieniądze. Do Niemiec albo Anglia jest lepiej ale tu blisko. Stwierdza Iwan z Ukrainy

 

Ukraińcy stali się bardziej roszczeniowi widząc sytuacje na naszym rynku pracy. Ci z wyższymi kwalifikacjami jak np. spawacze zarabiają powyżej 5 tys. złotych.

 

-Mam na rękę 2800 złotych, drugie tyle dogadałem się, że też mam. To razem jest dobrze ale można więcej mieć. Mówi nam Dmytro.

 

Badania wykazały, że Ukraincy mało wydają w Polsce i albo kumulują kapiatał albo wywożą go na Ukrainę co jest bardzo niekorzystne dla polskiej gosodarki.

 

Pracownicy zza wschodniej granicy mogą często liczyć na darmowe mieszkanie, internet, czy transport do pracy. Raport „Barometr Polskiego Rynku Pracy” agencji Personnel Service wylicza, że przy takich benefitach miesięczne wydatki Ukraińców nie przekraczają 500 złotych.

 

-Mieszkamy 8 osób na pokojach. Płaci firma tylko odliczają nam za prąd i wodę. Na osobę to wychodzi 40 złotych. Ale też oszczędzamy. Jedzenie robimy sami razem. Stwierdza Polina.

 

Pracownicy ze Wschodu żyją oszczędnie. 10 procent ankietowanych wskazało, że jest w stanie przeżyć miesiąc za 200 złotych. 42 procent mówi o kwocie od 200 do 500 złotych, zaś co trzeci Ukrainiec deklaruje kwotę 1000 złotych jako minimum na przeżycie.

 

Ukraińcy to także szara strefa, zwłaszcza w usługach. Brak rzetelnych pomiarów na ten temat, jednak sam rozmiar szarej strefy zwiększył się w okresie pandemii i dominują w nim zwłaszcza pracownicy z importu w sektorze usług.

 

Na podstawie: Personnel Service - Barometr Polskiego Rynku Pracy.

 

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz