40 lat Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Odbyła się jubileuszowa sesja
Od lewej Aleksander Grzybek, Zbigniew Ostrowski, Teresa Bermańska/fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl
Wręczenie medali i odznaczeń było częścią uroczystej sesji jubileuszowej z okazji 40–lecia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. – TKCh zaczął się w ciężkich dla Polski czasach. To wtedy, podczas stanu wojennego, represji i internowań, zdecydowano się wesprzeć wiarę chrześcijańską, dać bardzo mocny sygnał, że to jest sens naszego życia – dziękował organizatorom Tygodnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
Uroczystość odbyła się w poniedziałek (8 listopada) w urzędzie wojewódzkim. W wydarzeniu uczestniczyli twórcy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, bp Krzysztof Włodarczyk, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, przedstawiciele duchowieństwa i świata nauki.
Tydzień od lat 80. XX wieku organizują Dom Bydgoski Archikonfraterni Literackiej, przy współpracy m.in. Klubu Inteligencji Katolickiej, instytucji kulturalnych i bydgoskich uczelni.
– Kiedy zaczynaliśmy czterdzieści lat temu, żyliśmy w czasie stanu wojennego. Uczestnicy tygodni byli bardzo spragnieni prawdziwych wiadomości. Każdy program, zanim został opublikowany, musiał przejść przez cenzurę. I punkty, dzisiaj mówię to z uśmiechem, które były wykreślane, cieszyły się największym zainteresowaniem. Był taki tydzień, w którym uczestniczyło aż pięćdziesiąt tysięcy osób. Tematyka, którą wybieramy, nawiązuje zawsze do aktualnych wydarzeń, jakimi żyje Kościół i naród – mówił Aleksander Grzybek, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
– Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy organizują 40 .Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Pozostaje mi życzyć, żeby z tych działań zrodziło się dobro (…) Podczas pierwszego tygodnia wartości [prawdy, sprawiedliwości, wolności] zostały uwypuklone i zaznaczone. Chcemy wziąć sobie to wszystko do serca, żeby nie zatrzymywać się w historii i budować przyszłość – mówił ks. bp Krzysztof Włodarczyk.
Podczas sesji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył nadane przez prezydenta RP Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Teresie Bermańsiej, Andrzejowi Budziakowi, Urszuli Guźleckiej-Rogozińskiej, Barbarze Maklakiewicz i Romualdowi Rajsowi. Nadany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Urszula Guźlecka-Rogozińska; Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – Krystyna Bujak.
Statuetką Wojewody Kujawsko-Pomorskiego uhonorowano Seniora Domu Bydgoskiego Archikonfraterni Literackiej w Warszawie Aleksandra Grzybka. Wręczono także Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego: Krystynie Bujak, Tadeuszowi Furgalowi, Karolinie Malak, Tadeuszowi Pikulowi, Barbarze Rakowskie-Mila, Albinowi Zielińskiemu.
– Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się w ciężkich dla Polski czasach. To wtedy, podczas stanu wojennego, represji i internowań, zdecydowano się wesprzeć wiarę chrześcijańską, dać bardzo mocny sygnał, że to jest sens naszego życia. Było to wówczas ryzykowne. Przez 40 lat Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowano 2824 wydarzenia, w tym wykłady, prelekcje, seminaria, akademie, dyskursy i wiele innych. Bardzo Państwu tego gratuluję – zwrócił się do zgromadzonych wojewoda Mikołaj Bogdanowicz; szczególnie gratulując Aleksandrowie Grzybkowi.
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski nawiązał do hasła tegorocznego TKCh; słów kardynała Stefana Wyszyńskiego „Czas to miłość”. – Miłość to czas, który możemy poświęcić bliźniemu. Znacznie trudniej, ale to chyba właśnie miał na myśli bł. Stefan Wyszyński, jest ofiarować go obcym, ludziom ze środowisk zaniedbanych, wykluczonych, obarczonych problemami, czasem także winą, ludziom odbywającym kary w więzieniach – mówił. Przypomniał przy tym działania zmarłej we wrześniu Anny Stranz, założycielki i prezesa Bractwa Więziennego Samarytania.
Jubileuszowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 14 listopada. W jego ramach przewidziano wydarzenia kulturalne oraz m.in. sympozjum na temat Prymasa Tysiąclecia: „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyńskich jako niezwykły dar Opatrzności dla Kościoła i Narodu” (9 listopada, Biblioteka UKW i Klub Inteligencji Katolickiej) i konferencję „Rodzina jako naturalna wspólnota osób” (12 listopada, Dom Polski). Program do pobrania jest dostępny na stronie diecezji bydgoskiej: tutaj.
Na podstawie: diecezja.bydgoszcz.pl i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Zdjęcie główne: fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl, pozostałe: KPUW