Kongres bł. Popiełuszki w Bydgoszczy: Historyczne wydarzenie i głosowanie na nagrodę
fot. IPN
Do niedzieli (13 października) można głosować na kandydatów do Nagrody Społecznej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
Zbliżająca się czterdziesta rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przypadająca w sobotę (19 października), to nie tylko okazja do wspomnień o jego osobie i heroicznej postawie. To przecież czas na refleksję nad siłą ducha, ostateczną przewagą dobra nad złem i prawdy nad kłamstwem.
Jerzy Popiełuszko, męczennik za wolność i godność człowieka, pozostaje dla wielu symbolem walki z totalitaryzmem i obrońcą tych, którzy nie mieli głosu. Jego brutalne zamordowanie w 1984 roku wstrząsnęło Polską i do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czym było w zamyśle jego sprawców. Dla jednych jest to ostatni akt rozpaczy upadającego systemu, dla innych perfidnie zaplanowany mord założycielski III RP. Jedno i drugie nie przeszkadza najważniejszemu: że jest dla Kościoła męczennikiem, a więc świadkiem wiary, a jego przesłanie o zwyciężaniu zła dobrem nadal jest aktualne. W dniach poprzedzających tę doniosłą rocznicę, wydarzenia w całym kraju przypomną nam o jego niezłomnym dziedzictwie.
W związku z tą rocznicą już ukazało się wiele cennych książek, między innymi album IPN „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Historia życia”. Główne obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się w sobotę 19 października w kościele na Żoliborzu z udziałem kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa Warszawy. Poprzedzi je nowenna w intencji Ojczyzny, która będzie odmawiana od 10 do 19 października przy grobie męczennika. 29 września czytany był w kościołach w Polsce list Episkopatu „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Patron Współczesnej Wolności”. A biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk mówił, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko nie byłby taki, gdyby nie dom rodzinny.
O ostatniej Mszy księdza Jerzego w Bydgoszczy pisaliśmy piórem Krzysztofa Osińskiego.
Również w Bydgoszczy bardzo ciekawe wydarzenia są zaplanowane w przyszłym tygodniu. 15 października odbędzie się trzeci już Kongres bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Pierwszy i drugi odbyły się na Jasnej Górze w 2022 roku i w Pułtusku rok później. Kongresy gromadzą duchownych, historyków oraz osoby związane z polską opozycją demokratyczną lat osiemdziesiątych, a poświęcone są rozważaniu jego życia i głoszonego słowa, również w kontekście współczesnych problemów.
Kongres w Bydgoszczy zgromadzi znakomitych historyków i duszpasterzy. Udział zapowiedzieli między innymi księża profesorowie Paweł Bortkiewicz, Dariusz Oko, Jarosław Wąsowicz, a wśród świeckich: adwokat i były senator Piotr Andrzejewski, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, prof. Sławomir Cenckiewicz i wiele innych znakomitości. Dyskusje kongresowe odbywać się będą w Domu Polskim i Centrum Edukacyjno Formacyjnym. Druga część kongresu zaplanowana jest na 16 października we Włocławku.
Z Kongresem związana jest nagroda. Do niedzieli (13 października) można głosować internetowo na nominowanych do Nagrody Społecznej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Przez różne środowiska katolickie zaproponowane zostały cztery bydgoskie kandydatury
na rok 2024:
- w kategorii DUSPASTERZ LUDZI PRACY:
ks. infułat, proboszcz par.Bożego Ciała w Bydgoszczy Ryszard Pruczkowski - - w kategorii GODNOŚĆ
Teresa Misiewicz, przewodnicząca bydgoskiego oddziału CIVITAS CHRISTIANA - - w kategorii IDEAŁY SIERPNIA '80 dwie kadydatury:
1. ANDRZEJ MAZUROWICZ - działacz opozycji antykomunistycznej, trener wioślarstwa
2. ROMAN KOTZBACH - prof.dr hab. n. med; ginekolog położnik, androlog