Katolicka Bydgoszcz 3 lis 2021 | Marta Kocoń
Tak wolontariusze integrowali się na Piaskach. Można jeszcze dołączyć do akcji

– Nie trzeba się znać na dzieciach – to propozycja dla tych, którzy chcieliby otworzyć się na coś nowego w swoim życiu – mówi siostra Anna ISSM. Przez cały listopad trwa szkolenie wolontariuszy, którzy będą opiekować się pociechami podczas spotkań rodziców przy sanktuarium na bydgoskich Piaskach.

W sobotę (30 października) już zaangażowani wolontariusze spotkali się na „Dniu Piernika na Piaskach” – akcji integracyjnej poprowadzonej przez kustosza Muzuem Okręgowego w Bydgoszczy, Annę Kornelię Jędrzejewską. Poznawali historię, funkcje piernika i dowiedzieli się, dlaczego nasze województwo ma piernikarską renomę. – Rozmawialiśmy nie tylko o toruńskich piernikach, ale także o tradycjach związanych z pałuckimi piernikami odpustowymi, ze sprzedażą przypraw korzennych m.in.w aptekach bydgoskich – tłumaczy kustosz, autorka bloga Piernikarka.pl.

Po części teoretycznej przyszedł czas na przygotowanie własnej przyprawy korzennej, a następnie – na wypiek pierników. W przygotowaniu słodkości pomogły także dzieci. – Warsztaty dały uczestnikom możliwość poznania się, wykonania czegoś wspólnie, zdobycia umiejętności i stworzenia grupy, która w przyszłości będzie mogła realizować kolejne cele – tłumaczy Anna Kornalia Jędrzejewska. 

Sobotnie spotkanie było bowiem częścią akcji „Wolontariat dla ciebie”, organizowanej przez siostry szensztackie. Instytut Sióstr Maryi przy sanktuarium Zawierzenia na Piaskach zaprasza rodziny na rozmaite dedykowane im wydarzenia: spotkania, warsztaty, konferencje. Rodzice mogą zabierać na spotkania dzieci, bo opieka jest zapewniona – to właśnie zadanie wolontariuszy.  – Potraktowaliśmy to jako wyzwanie dla nas, żeby w czasie spotkań opieka dla dzieci była zorganizowana. Staramy się opracować warianty tego, co moglibyśmy z tymi dziećmi robić  – tłumaczy siostra Anna. Warsztaty piernikarskie to, poza formą zacieśniania więzi między wolontariuszami, także pomysł na zajęcia w przyszłości.

Do sekcji opiekuńczo-wychowawczej nadal można dołączyć; trzeba jedynie wziąć udział w jednorazowym szkoleniu prowadzonym przez jedną z Rodzin Szensztackich. Takie szkolenia odbywają się przy sanktuarium Zawierzenia (ul. Smukalska 113) w każdy czwartek listopada, od 16.00 do 18.00. W planach są także dalsze szkolenia, pozwalajace na zyskanie nowych umiejętności i narzędzi w pracy z dziećmi.

Siostra Anna podkreśla, że wolontariat to propozycja także dla tych, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się najmłodszymi. – Nawet jeśli ktoś uważa, że nie ma podejścia do dzieci, ale chciałby to zmienić, spróbować czegoś nowego, zaangażować się – dajemy podstawowe przygotowanie, żeby wiedział, jak się nimi zająć – wyjaśnia.

Wolontariuszami mogą zostać nastolatkowie (od VII klasy szkoły podstawowej), studenci, osoby pracujące, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Projekt jest otwarty także na młodych małżonków, którzy chcieliby, żeby ich pociechy zyskały grupę innych dzieci wierzących, z którymi mogłyby się bawić. – Dla tych rodziców to okazja, żeby zastanowić się, w jaki sposób chcą wychowywać dzieci, czy podpytać o coś bardziej doświadczonych rodziców – mówi siostra.

Akcja „Wolontariat dla ciebie” ma nie tylko wymiar praktyczny (zapewnienie opieki na czas spotkań rodziców), ale i rozpalenie w wolontariuszach pasji wychowania dzieci w wierze katolickiej. Stąd osoby chcące działać w sekcji opiekuńczo-wychowawczej, jak tłumaczy siostra, powinny być osobami wierzącymi i praktykującymi. To wymaganie nie obowiązuje w pozostałych sekcjach wolontariackich – artystycznej i ogrodniczej.

Szczegóły akcji są publikowane m.in. na stronie  „Wolontariat dla ciebie” na Facebooku.

Warsztaty piernikarskie przeprowadzono w ramach projektu „Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem”, realizowanego w ramach stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zdjęcia: Anna Kornelia Jędrzejewska i „Wolontariat dla ciebie”, Facebook

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji