Na razie bez zmian w bydgoskim taborze. Mimo obostrzeń
fot. ilustracyjna, Anna Kopeć
Od 17 października, decyzją rządu, ponownie zostają wprowadzone limity pasażerów w transporcie publicznym, a Bydgoszcz znajdzie się w tzw. czerwonej strefie. Oznacza to, że wielu pasażerów może mieć utrudniony dostęp do komunikacji miejskiej. Drogowcy zapewniają, że będą monitorować sytuację, ale na razie nie wprowadzają nowych rozwiązań.
Inne z kategorii
Planowane zmiany w komunikacji miejskiej w listopadzie
Autobusy wracają na plac Kościeleckich
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju, maksymalna liczba pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej może wynosić tylko połowę miejsc siedzących lub 30 proc. całej pojemności pojazdu.
– Tym samym może się zdarzyć losowa sytuacja, że wielu Pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej – przyznają drogowcy. – W najbliższych dniach, we współpracy z operatorami, będziemy oczywiście obserwować „napełnienie” poszczególnych kursów na liniach komunikacyjnych – zapewniają. Informacje gromadzone będą z monitoringu wizyjnego pojazdów, z własnych obserwacji oraz sygnałów od pasażerów.
W uzasadnionych przypadkach ZDMiKP będzie reagował. – Wprowadzimy odpowiednie wzmocnienia danych kursów, polegające bądź na zadysponowaniu do ruchu taboru o większej pojemności lub dublowaniu kursów w zakresie posiadanej liczby pojazdów – przekazują.
„Nieprzygotowani na taki scenariusz”
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uprzedza, że „nikt w Polsce nie był przygotowany na taki scenariusz wydarzeń i nie dysponuje odpowiednią ilością taboru, aby przy stałej liczbie pasażerów spełniać tak wyśrubowane ograniczenia epidemiologiczne i świadczyć zarazem usługi przewozowe na dotychczasowym poziomie”.
Równocześnie drogowcy apelują o zachowanie w środkach komunikacji miejskiej dystansu oraz proszą o zasłanianie nosa, oraz ust.
Zwrot biletów możliwy korespondencyjnie
Na terenie Bydgoszczy, w związku z objęciem czerwoną strefą, wprowadzona zostaje nauka zdalna. Uczniowie, jak i inni pasażerowie, którzy nie będą w takim stopniu korzystać z komunikacji publicznej, mają możliwość zwrócenia biletu okresowego.
Można to załatwić bez wizyty w punktach obsługi klienta – korespondencyjnie. Wniosek wraz z Bydgoską Kartą Miejską i paragonem wysyłamy na adres ZDMiKP. Bilet będzie anulowany od następnego dnia po nadaniu listu (szczegóły na stronie ZDMiKP).
Rekomendowany sposób zajmowania miejsc
Eksperci z bydgoskiej Pesy radzą pasażerom, jak zajmować miejsca w pociągach i tramwajach na przykładzie ezt Elf2 i tramwaju Swing:
Na podstawie: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, Pesa Bydgoszcz