Kultura 27 gru 09:27 | Redaktor
Altruist w nowej odsłonie czeka na otwarcie

fot. Altruist, zdjęcie jednego z etapów remontu, Facebook

Działający pod Bazyliką św. Wincentego à Paulo (al. Ossolińskich 2) klub został zamknięty już kilka miesięcy temu, przed ponownym zaostrzeniem obostrzeń. Miejsce dedykowane młodym ma im służyć nadal, ale już w nowej aranżacji. 

Klub powstał w czasie, gdy w Śródmieściu funkcjonował, niecieszący się najlepszą reputacją, lokal Egoist. Altruist miał stać się dla niego „przeciwwagą”, miejscem rozrywki bez „wybryków”. – Nazwa wskazuje, że chodzi o pomoc ludziom, w tym młodym zespołom artystycznym – tłumaczy nam przedstawiciel Altruista, animator Młodzieży Misjonarskiej, Mikołaj Ratajczak. Klub wykorzystywany był też m.in. jako miejsce wigilii czy śniadań wielkanocnych dla osób bezdomnych.

Altruist powstał z inicjatywy opiekuna działającej przy Bazylice Młodzieży Misjonarskiej, a obecnie proboszcza parafii, ks. Sławomira Bara. 

– Od założenia klubu do dziś przyświeca ta sama idea: żeby był dostępny dla każdej kategorii wiekowej – pisze Mikołaj Ratajczak. Również oferta kulturalna klubu, atrakcje, mają być dostosowane do osób w różnym wieku: w repertuarze koncertowym pojawiły się m.in. piosenki z dawnych lat. Głównymi adresatami są jednak ludzie młodzi. „Altruist to miejsce, w którym stawiamy na MUZYKĘ i MŁODOŚĆ. Miejsce, w którym możesz spotkać różne gatunki muzyczne od reggae, ska, bluesa przez rap po metal” – czytamy na profilu klubu na Facebooku. „(...) stawiamy na dobry sprzęt, oświetlenie, miły personel, tworzące atmosferę, dzięki której możesz się dobrze czuć i spędzić niezapomniane chwile”.

Nie ma stałych godzin otwarcia, klub funkcjonuje w czasie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych i imprez okolicznościowych: urodzin, koncertów, wieczorów poetyckich, wystaw.

Kilka miesięcy temu, jeszcze przed ponownym „zamrożeniem” kultury i gastronomii z powodu epidemii, lokal został zamknięty dla gości i twórców. Powodem był remont – konieczny, z powodu złego stanu dachu Bazyliki oraz jej infrastruktury rynnowej. Podczas okresu silnych wichur w klubie zebrało się nawet 20–30 cm wody.

fot. Altruist, Facebook

Projektantem nowego designu pomieszczeń jest VIEM Studio. Zgodnie z nowym pomysłem, skuto tynk w głównej sali i postawiono na odkryte cegły. Jak dopowiada Mikołaj Ratajczak, przestrzeń została zabezpieczona przed zalaniem. 

fot. Altruist, Facebook

Główna część remontu zakończyła się w listopadzie. Ekipa klubu ma nadzieję, że po ponownym
otwarciu Altruist będzie działał prężnie. – Chcielibyśmy, żeby klub mógł być na nowo wizytówką młodzieży, młodych artystów, czy nawet miejscem konferencji – deklaruje Mikołaj Ratajczak.

Oliwier Sahm, uzupełnienie - mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor