Artyści z całej Polski zaśpiewają w Bydgoszczy. II Konkurs im. Bogdana Paprockiego
15 listopada w Operze Nova wylosowano numer uczestnika, od którego rozpoczną się przesłuchania I etapu/fot. Anna Kopeć
Nagrody pieniężne i udział w spektaklach operowych będą mogli wygrać uczestnicy drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Rywalizacja młodych śpiewaków rozpocznie się 15 listopada w Operze Nova w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
Konkurs pamięci wybitnego tenora Bogdana Paprockiego jest organizowany przez Stowarzyszenie jego imienia, Akademię Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Operę Nova.
Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w 2019 roku. – Chcę podkreślić rangę tego ogromnego przedsięwzięcia. Sukces konkursu sprawił, że jest kolejny, na pewno będziemy dążyć, żeby na stałe wpisał się w kalendarz najznamienitszych imprez artystycznych w Polsce – mówiła w poniedziałek (25 października) rektor bydgoskiej Akademii Muzycznej, Elżbieta Wtorkowska.
Zasady konkursu nie zmieniły się: mogą wziąć w nim udział młodzi wykonawcy, do 32. roku życia (wokalistki) i 34. roku życia (wokaliści). Występy oceniać będą inni jurorzy, niż przed dwoma laty. – Chodzi o to, żeby osoby, które startowały w poprzedniej edycji ,nie zrażały się i startowały ponownie. Jury jest niezwiązane ze środowiskiem akademickim – tłumaczył dyrektor Konkursu, prof. Adam Zdunikowski.
Gościem konferencji w Operze Nova była jedna z tegorocznych jurorek: Edyta Kulczak, artystka–rezydent Metropolitan Opera w Nowym Jorku. – Młodzi artyści potrzebują wsparcia, to jest istotą tego konkursu: wspieranie finansowe, emocjonalne, możliwość pokazania się na scenie – tłumaczyła. – Będziemy ocenić przede wszystkim pod względem czystości i dojrzałości wokalnej, również prezencji i wymowy, obycia scenicznego.
W skład jury wejdą również Iwona Sobotka, Helena Zubanovich, Małgorzata Walewska, Marcin Bronikowski i Andrzej Dobber – artyści występujący na scenach na całym świecie.
Podczas przesłuchań śpiewacy będą musieli zaśpiewać dowolną arię, dowolny utwór oratoryjny lub kantatowy oraz dowolną pieśń. – Wymusiliśmy na uczestnikach wykonanie każdego gatunku, żeby każdy, wedle swoich uwarunkowań głosowych, mógł się jak najlepiej zaprezentować – wyjaśniał dyrektor Zdunikowski.
Osoby, które zakwalifikują się do trzeciego etapu, zaprezentują dwie arie repertuarowe z towarzyszeniem Orkiestry Opery Nova. W trzecim etapie do jury dołączą dyrektorzy artystyczni teatrów z całego kraju, którzy ufundują nagrody w postaci udziału w spektaklach operowych.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 15 listopada, a rozdanie nagród oraz Koncert Laureatów następi 21 listopada. Pula nagród finansowych wynosić będzie aż 64 tys. złotych: przewidziano sześć nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach – żeńskiej i męskiej) oraz wyróżnienia.
Dwa pierwsze etapy będzie można oglądać online. Wstępy na etap III oraz Koncert Laureatów będą biletowane.
Wymagania regulaminowe spełniło 71 zgłoszonych osób, reprezenujących prawie wszystkie uczelnie muzyczne w kraju. 15 listopada w Operze Nova wylosowano numer uczestnika, od którego rozpoczną się przesłuchania I etapu: została nim Patrycja Kwiecień.
Szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie paprocki.org.
Zdjęcia: Anna Kopeć