Kultura 26 paź 09:14 | mk
Aurora przyznana po raz pierwszy. Bydgoska nagroda dla Mikity Ilyinchyka

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Kapituła pod przewodnictwem Swiatłany Aleksijewicz przyznała Aurorę – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy – białoruskiemu twórcy Mikicie Ilyinchykowi za sztukę „Dark Room”. Uroczystość wieńcząca pierwszą edycję konkursu odbyła się w sobotę (23 października).

O przyznaniu nagrody w wysokości 50 tys. zdecydowało jury wskładzie: Swietłana Aleksijewicz, Davit Gabunia, Marius Ivaskiewicus, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska. Jurorzy docenili „nowy język i eksperymentalną formę do dramatu” oraz „odwagę, z jaką sztuka została napisana, a także jej aktualność i wyjątkowość tematu” - czytamy w protokole z obrad. Mikita Ilyinchyk otrzymał także nagrodę specjalną w postaci rezydencji teatralnej na kolejnej edycji Festiwalu Prapremier przyznaną przez dyrekcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Nagroda specjalna Royal District Theatre (Tbilisi) trafiła do Tijany Grumić z Serbii za sztukę „Nigdy nie widziałam gwiazd”. Wszystkim finalistom przyznano nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy złotych od partnera Aurory - Stowarzyszenia Autorów ZaiKS.

Konkurs zorganizowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy był częścią Festiwalu Prapremier, który w tym roku potrwa do 4 grudnia.

Udział konkursie mogli wziąć autorzy dramatów z Polski i krajów szeroko pojętego Wschodu: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Gruzji, Armenii, Węgier, Czech, Słowacji, Albanii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Słowenii, Bułgarii, Czarnogóry, Kosowa, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu. Nadesłano 288 sztuk z 16 krajów. Finaliści byli zobowiązani do udziału w 10-dniowych warsztatach, których efektem będzie prezentacja szkicu scenicznego m.in. przed Kapitułą konkursową.

Mikita Ilyinchyk

Urodził się 3 maja 1995 w Mińsku (Białoruś). Studiował w rosyjskim Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) na kierunku Wiedza o teatrze (2012-2015, później – na kierunku Reżyseria (2015-2020). Swoje spektakle wystawiał w Rosji, Belgii, Białorusi. Był uczestnikiem konkursów dramaturgii „Write-Box-2016 (Białoruś), „Lubimowka-2018” (Rosja). Jedna z jego sztuk – „Pokój umiera” – była wystawiana w Mińsku, w performatywnejprzestrzeni „Ok16”.

W 2020 „Ok16” został zamknięty przez władze białoruskie, więc spektakl nie ma szans na wznowienie. Na ten moment Mikita Ilyinchyk jest rezydentem moskiewskiego Teatru na Bronnej kierowanego przez Konstantina Bogomołowa.

„Dark Room”
Od początku tekst tworzony był w notatkach na iPhone jako próba utrwalenia biografii chłopaka, którego autor poznał w 2017 roku. W ten sposób powstawała struktura tekstu, która była obudowywana koncepcją artystyczną i fragmentami transkrypcji wywiadów. Notatka w telefonie przypadkiem została skasowana i tekst był odtwarzany z pamięci, zbierany na nowo jak rozsypane puzzle. Autor zdradza, że proces powstania bardziej przypominał medytację, w której całościowy obraz był tworzony poprzez odtworzenie konkretnej biografii z doświadczeniem psychodelicznym w tle.

mk Autor