Bydgoski Festiwal Dźwięku 2026 rozpoczęty z przytupem!
Kultura
Dzisiaj 15:36
| Redaktor
Wczorajsza inauguracja Bydgoskiego Festiwalu Dźwięku zapisała się na muzycznej mapie Bydgoszczy jako wyjątkowe wydarzenie.
Inne z kategorii
Sensacyjne odkrycie w Pelplinie: dwa nieznane kazania św. Augustyna!
Kultura
21 cze 11:42
Wyjątkowy początek Festiwalu
Wczorajszy koncert otwierający Bydgoski Festiwal Dźwięku 2026 przeniósł słuchaczy do świata muzyki dawnej, stając się szczególną ucztą duchową i estetyczną. W przestrzeni Domu Polskiego przy ul. Grodzkiej 1 zgromadził licznie przybyłych melomanów, a także znamienitych gości, w tym Biskupa Bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.Hołd dla Andrzeja Szwalbego
To nie tylko początek festiwalu, ale także rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego, duchowego patrona festiwalu oraz Stowarzyszenia Andrzej Szwalbe „Dziedzictwo”. Koncert stał się żywym świadectwem jego wizji kulturalnej tożsamości budowanej przez sztukę. Od roku w sercu Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Bydgoszczy dźwięczą nowe organy piszczałkowe firmy Walcker, które teraz ukazały pełnię swego brzmienia.Niezapomniane wykonania
Ogromne uznanie należy się Pawłowi Pawłowiczowi, Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu, którego determinacja i wizja artystyczna pozwoliły powołać do życia tak wartościowy projekt. Na scenie pojawili się wirtuoz organów Marek Przywarty oraz zespół instrumentów dawnych Ensemble Inégalité, na czele z Natalią Tyrańską na historycznych skrzypcach. W ich wykonaniu publiczność usłyszała m.in. arcydzieła Buxtehudego, Händela i Bacha.Głębokie refleksje
Koncert poprowadził ks. Łukasz Kucharski, którego słowa wprowadziły widzów w teologiczny i filozoficzny wymiar muzyki. Odniósł się do myśli papieża Benedykta XVI o sakralnym wymiarze sztuki, jej transcendencji oraz pięknie polifonii jako spotkaniu człowieka z Bogiem.Nadchodzące koncerty
To dopiero początek muzycznych uniesień, które czekają nas w ramach festiwalu. Dyrektor Pawłowicz zaprasza na kolejne koncerty w Katedrze św. Marcina i Mikołaja o godzinie 19:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, nie przegapcie okazji!- 11.07.2026 – Organy solo: Tomasz Orlow
- 18.07.2026 – Organy + elektronika: Anna Suda & Piotr Rojek
- 08.08.2026 – Organy + saksofon (SorgAnX): Mikołaj Sarad & Michał Dzięcioł
- 15.08.2026 – Organy + Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją Pawła Pawłowicza (magister chori) oraz Tomasz Soczek (organy)