Kultura 20 lip 2023 | Redaktor
Bydgoszcz będzie się ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

fot. bydgoszcz.pl

Miasto Bydgoszcz powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tym samym włączamy się w dyskusję o roli kultury w Europie, w rozwoju miast, w codziennym życiu ich mieszkanek i mieszkańców. Trwają prace nad wnioskiem aplikacyjnym, który zostanie złożony do 15 września.  

Europejska Stolica Kultury (ESK) to inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności kulturowej w Europie oraz zwiększenie świadomości i znaczenia kultury w społeczeństwie. Tytuł przyznawany jest dwóm lub trzem miastom z krajów Unii Europejskiej oraz miastom z krajów kandydujących. Miasta, które otrzymają tytuł, na 12 miesięcy stają się animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę kulturalną oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. To też impuls do dodatkowego rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej. Dotychczas dwa polskie miasta- Kraków (2000 r.) i Wrocław (2016 r.) mogą pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Nabór wniosków w Polsce prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin składania upływa 15 września br. Koordynatorem procesu przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy jest Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Bydgoszcz będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ludzi kultury do współtworzenia naszej aplikacji. Bydgoszcz to miasto otwarte, tolerancyjne i różnorodne. Jestem przekonana, że nasz wniosek to odzwierciedli

mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta nadzorująca proces przygotowania wniosku aplikacyjnego Bydgoszczy.

Europejska Stolica Kultury to nie konkurs piękności tylko sposób na pokazanie, jak ważną rolę może pełnić kultura w rozwoju miast i przyszłości Europy. Włączamy się w tę dyskusję, bo Bydgoszcz staje przed tymi samymi wyzwaniami - klimatycznymi, społecznymi, przed jakimi stają inne europejskie miasta. Bez obciążeń, ze świeżością będziemy przyglądać się tym wyzwaniom z perspektywy kultury

mówi Sławomir Czarnecki, koordynator przygotowania wniosku aplikacyjnego, dyrektor Młynów Rothera.  

Udział w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to okazja do zaprezentowania potencjału kulturowego miasta zbudowanego wokół wody, lokalnej tożsamości i otwartości. Prace nad wnioskiem będzie koordynował zespół najmłodszej miejskiej instytucji kultury - Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Doświadczenia miast kandydujących w poprzednich latach, w tym Bydgoszczy, pokazują, że ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, niezależnie do wyników konkursu, przynosi pozytywne efekty i daje impuls do dalszej pracy nad zwiększaniem roli kultury w życiu miasta.

Wszystkich, którzy chcą wspierać starania Bydgoszczy o tytuł ESK miasto zaprasza do kontaktu z Centrum nauki i Kultury Młyny Rothera: esk@mlynyrothera.pl.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor