Bydgoszcz upamiętnia ofiary Holokaustu: Czytanie imion i spacer śladami historii
fot. nadesłane
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Bydgoszczy, dzięki współpracy Młynów Rothera i Teatru Polskiego, odbędą się uroczystości mające na celu podtrzymanie pamięci o tych, którzy stracili życie w czasie Zagłady.
Inne z kategorii
Już dziś zadbaj o ciekawe Walentynki
Mowa nienawiści jako diabelska strategia. Konferencja w Bydgoszczy
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomina o tragedii, która dotknęła ponad 1,1 miliona ludzi w Auschwitz, w większości Żydów, ale także Romów i innych grup prześladowanych przez nazistów. Pamięć o ofiarach, często bezimiennych, jest kultywowana przez ludzi, miejsca i instytucje na całym świecie. W tym roku Młyny Rothera skupiły się na przypomnieniu historii bydgoskich Żydów, ofiar Zagłady.
Mówienie o Zagładzie dziś ma przypomnieć nam, dokąd prowadzi obojętność i nienawiść. W czasach globalnych kryzysów i wojen, gdy prawa człowieka tak często są łamane, musimy wyciągać wnioski z przeszłości. W tym roku po raz czwarty organizujemy obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wspominając zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej Żydów i Romów. To symboliczny gest, który pokazuje, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o mieszkańcach naszego miasta.
— podkreśla Mila Burchart, główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.
Uroczystości rozpoczynają się w poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 12:00 przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Pod Blankami. Stamtąd uczestnicy przejdą na Plac Teatralny, gdzie odbędzie się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów. Plac ten, zawierający pozostałości macew – żydowskich płyt nagrobnych, stanowi wymowny symbol pamięci o lokalnej społeczności Żydowskiej.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu to nie jedyne wydarzenie, które przygotowały Młyny Rothera. W sobotę, 2 lutego, odbędzie się spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów. Poprowadzi go Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego. Spacer rozpocznie się o godz. 14:00 przed Młynami, a jego trasa obejmie m.in. Stary Rynek, ulicę Jezuicką, plac po dawnej synagodze, kamienicę Jachmanna oraz żydowskie kino „Lido”. Uczestnicy dowiedzą się, jak żyli bydgoscy Żydzi, jaki wkład wnieśli w rozwój miasta i jakie losy ich spotkały podczas Zagłady.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa, aby wspólnie podtrzymać pamięć o ofiarach i zastanowić się nad współczesnym znaczeniem praw człowieka w kontekście historii.