Cosi fan tutte – komediowa perełka Mozarta pełna intryg i emocji [ZAPROSZENIE]
![Cosi fan tutte – komediowa perełka Mozarta pełna intryg i emocji [ZAPROSZENIE]](/photo/article/w770/28864.jpg)
fot. Opera Nova
Jedną z najbardziej intrygujących i kontrowersyjnych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta jest „Cosi fan tutte”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Tak czynią wszystkie” lub „Takie są wszystkie kobiety”. To dzieło pełne humoru, subtelnej ironii i psychologicznej głębi, które wciąż zachwyca widzów na całym świecie. W bydgoskiej Operze Nova przedstawienie można obejrzeć właśnie w ten weekend!
Inne z kategorii
Muzyka z korzeniami – zaproszenie na koncert Country Roads Trio w Szafarni
Geneza i kontrowersje
Opera powstała w 1789 roku na zamówienie cesarza Józefa II, a jej premiera miała miejsce 26 stycznia 1790 roku w Wiedniu. Libretto napisał Lorenzo Da Ponte, ten sam, który współpracował z Mozartem przy „Weselu Figara” i „Don Giovannim”.
Tematyka opery wzbudzała kontrowersje od samego początku. Historia opowiada o zakładzie, w którym dwóch młodych mężczyzn – Guglielmo i Ferrando – postanawia sprawdzić wierność swoich narzeczonych, Fiordiligi i Dorabelii. Pod wpływem intrygi wymyślonej przez cynicznego Don Alfonso, przebierają się i próbują uwieść ukochane, które – ku ich zaskoczeniu – stopniowo ulegają pokusie.
Opera przez długi czas była uważana za niemoralną i niemal zapomniana w XIX wieku. Dopiero w XX wieku, na fali rozluźnienia obyczajów, zyskała ponowną popularność.
Muzyka – mistrzowskie połączenie lekkości i dramaturgii
Mozart w „Cosi fan tutte” stworzył jedną ze swoich najbardziej finezyjnych partytur. Muzyka doskonale oddaje emocje bohaterów – od komicznych scen nieporozumień po momenty pełne dramatycznego napięcia.
Do najsłynniejszych fragmentów opery należą:
„Soave sia il vento” – piękny, melancholijny tercet śpiewany przez Fiordiligi, Dorabellę i Don Alfonsa,
„Come scoglio” – aria Fiordiligi, w której zarzeka się na swoją wierność,
„È amore un ladroncello” – frywolna aria Dorabelli, w której sugeruje, że miłość jest jak mały złodziejaszek.
Opera, która bawi i zmusza do refleksji
Dziś „Cosi fan tutte” jest uważana za jedno z arcydzieł opery komicznej. Jej uniwersalna tematyka, mistrzowska muzyka i błyskotliwe libretto sprawiają, że nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto ją zobaczyć choć raz, by przekonać się, że miłość, zdrada i przebaczenie to tematy ponadczasowe, które potrafią wzruszać i bawić widzów już od ponad 200 lat.
Bydgoska inscenizacja
Ta opera Mozarta znalazła się po raz pierwszy na afiszu bydgoskiej opery w 2021 r. W przeciwieństwie do Uprowadzenia z seraju, Dyrektora teatru, Wesela Figara, Don Giovanniego, Czarodziejskiego fletu tytuł ten nigdy przedtem nie był w Bydgoszczy realizowany.