Czar sztuki. Wystawa prac Aleksandra Dętkosia w Galerii Biblioteki UKW
fot. Jacek Kargól
8 czerwca w Galerii Biblioteki UKW odbył się wernisaż wystawy prac znakomitego bydgoskiego rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia. Było to niezwykle uroczyste wydarzenie, ponieważ artysta oficjalnie obchodził swoje 80. urodziny i jubileusz 50-lecia pracy twórczej.
Inne z kategorii
W towarzystwie muzycznym jest koncertowo [ZAPROSZENIE]
Przybyłych do Galerii gości powitała kustosz Barbara Maklakiewicz, przypominając wieloletnią współpracę z Aleksandrem Dętkosiem i dwie jego wcześniejsze wystawy zorganizowane w 1995 i 2014 roku. Następnie rektor UKW prof. Jacek Woźny uhonorował twórcę okolicznościowym listem gratulacyjnym, podkreślając jego ogromny wkład w rozwój życia artystycznego Bydgoszczy i kraju.
Zaś Aleksander Dętkoś przygotował na wernisaż własne niespodzianki i przekazał swoje rzeźby, w podziękowaniu za okazywane wsparcie, profesorowi Jackowi Woźnemu, Barbarze Maklakiewicz, profesorowi Piotrowi Siemaszce oraz wylosowanej osobie spośród widzów, którą okazała się miłośniczka sztuki Mariola Staśkiewicz.
Spora część spotkania poświęcona była prezentacji przez prof. UKW Piotra Siemaszkę pięknie wydanego jubileuszowego albumu pt. „Aleksander Dętkoś. Drewno – kamień – brąz”, obejmującego dorobek artystyczny i drogę życiową twórcy aż do 2020 roku. Przybyli na spotkanie widzowie wysłuchali także minirecitalu sympatycznego duetu wokalno-instrumentalnego.
A „wisienką na torcie” spotkania okazał się... pyszny tort urodzinowy.
Jubileuszową ekspozycję można oglądać do 16 września.
Aleksander Dętkoś ponad 20 lat temu wziął udział w konkursie ogłoszonym przez dyrekcję festiwalu Camerimage i został wybrany do stworzenia symbolu tego festiwalu. Spod jego dłuta wychodzą Żaby - statuetki dla najlepszych filmowców, wymyślone przez dyrektora i pomysłodawcę festiwalu Marka Żydowicza.
Żaby nie zawsze wyglądały tak samo. W ciągu ponad dwudziestu lat zmieniły się kilkukrotnie. Obecnie są mniejsze i lżejsze ze względu na to, że muszą pokonywać często tysiące kilometrów do domów artystów nimi nagrodzonych. Sławomir Idziak, Liam Neeson, John Malkovich, Gary Oldman, Alan Rickman - to tylko niektóre osoby, do których trafiły statuetki. Żaby są postawione na niewielkim granitowym cokoliku o wysokości 7 centymetrów. Na wernisażu artysta z nieukrywaną dumą prezentował jedną z wersji złotej żabki.
Zdjęcia: Jacek Kargól
Aleksander Dętkoś – (ur. 1939 w Gorlicach) absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1955-1960) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, Wydział Rzeźby i Ceramiki w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego (1960-1966). W tym samym czasie ukończył także studium pedagogiczne. W latach 1966-1969 pracował jako plastyk-pedagog w szkolnictwie specjalnym na Wybrzeżu. Od lat 70. mieszka w Bydgoszczy w dzielnicy Miedzyń.
W swoim życiu artystycznym miał dotychczas cztery „epoki” twórcze: drewna, kamienia, brązu i aluminium. Laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich.