Kultura 5 sie 2021 | Redaktor
Czy w Bydgoszczy piwo naprawdę popłynęło z kranów? Spacer szlakiem browarnictwa

Zdjęcie ze szlaku TeH2O/fot. Tymon Markowski

Śladów browarników i piwowarów szukać będą uczestnicy Historycznego Spaceru Tematycznego „Szlakiem bydgoskiego browarnictwa”. Wycieczka, na którą zaprasza Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, zakończy się w Warzelni Piwa (ul. Poznańska 8) należącej do Szlaku TeH2O.

– W Bydgoszczy piwo nawarzyło dużych pieniędzy, niezwykłych ludzi, wojnę toruńsko-bydgoską
i miejską mitologię obok historii. A historia bydgoskiego browarnictwa jest jedną z najbardziej intrygujących kart w dziejach miasta, bo to przemysł i ciekawa kultura w jednym. Do dziś nie wiadomo, czy w 1972 roku piwo naprawdę popłynęło z domowych kranów z powodu awarii zaworu wirówki w browarze przy ul. Ustronie 7, o czym donosił „Dziennik Wieczorny”. Prawda czy legenda miejska?(…) Tak, czy inaczej zaświadcza to o randze piwa w dziejach miasta, które warzy się tu od 1346 r., kiedy to prawo lokacyjne dało mieszczanom taki przywilej 

– czytamy o spacerze w komunikacie Muzeum. Uczestnicy usłyszą m.in. o budynku, którego piwnice posiadały aż pięć pięter piwnic do składowania beczek i lodu oraz dowiedzą się „dlaczego piwowarzy na archiwalnych zdjęciach są poważni niczym jazzmani na scenie”.

Spacer odbędzie się w sobotę (7 sierpnia) o godz. 12.00. Rozpocznie się przed główną siedzibą Muzeum (ul. Gdańska 4). Koszt wynosi 8 złotych. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zakupu biletów.

Bilet można nabyć w kasie MOB (Gdańska 4, wt. i czw. 10.00–18.00, śr. i pt. 12.00–20.00, sb.–ndz.12.00–18.00) lub płacąc przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497. W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – Bydgoskie browarnictwo – imię i nazwisko osób uczestniczących i numer telefonu”.

Dodatkowe informacje udzielane są pod adresem nauka@muzeum.bydgoszcz.pl oraz telefonicznie, pod numerem 885 905 610.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza w sierpniu jeszcze na dwa historyczne spacery: „Kolejowa Bydgoszcz” (21 sierpnia) oraz „Szpiedzy i agenci w dawnej Bydgoszczy” (28 sierpnia). Szczegóły na www.muzeum.bydgoszcz.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor