Dom wariantów – spotkanie z poezją Małgorzaty Grajewskiej i Justyny Kubiak [ZAPROSZENIE]
fot. organizatorzy
Już 11 lutego 2025 roku (wtorek) o godzinie 18:00 miłośnicy literatury spotkają się w ramach cyklu "Literatura w Centrum", by zanurzyć się w świat poetyckich wariantów rzeczywistości.
Inne z kategorii
Clazz Trio: spotkanie jazzu i klasyki w mistrzowskim wydaniu [ZAPROSZENIE]
Gośćmi wieczoru będą Małgorzata Grajewska i Justyna Kubiak – poetki związane z regionem kujawsko-pomorskim, których twórczość otwiera przed czytelnikami przestrzeń intymnej refleksji, wrażliwości i poszukiwania znaczeń. Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Siwiec.
Poezja jako dom słowa
Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Dom wariantów”, nawiązującym do niejednoznaczności poetyckiej frazy, w której jedno słowo może otwierać różne światy. To także odniesienie do samego procesu twórczego – pełnego poszukiwań, przekształceń i emocjonalnych napięć.
Małgorzata Grajewska – bydgoszczanka, nauczycielka języka polskiego, autorka cenionych tomów poetyckich, m.in. blisko bliżej za daleko (2013), Podpalam żyrafę (2017), Obecność, prawie czułość (2021). Jej wiersze ukazywały się na łamach licznych czasopism literackich, a talent został doceniony w prestiżowych konkursach poetyckich i prozatorskich. Jest także dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Justyna Kubiak – historyczka, bibliotekarka, poetka związana z Solcem Kujawskim. Autorka tomików Kaligrafia (2022) i Ciemna Zieleń (2024), współtwórczyni wydawnictwa soleckiej grupy poetyckiej Hotel Słów. Początek (2024). Oprócz działalności literackiej zajmuje się także archiwistyką i dokumentacją historii mówionej, pracując w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Wieczór pełen poetyckich tropów
Spotkanie będzie okazją do rozmowy o roli poezji we współczesnym świecie, procesie twórczym i inspiracjach, które kształtują indywidualny język każdej z poetek. To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią literaturę piękną, refleksję nad słowem i spotkania z żywą poezją.