Kultura 14 maj 2017 | Andrzej Pawełczak
Drums Fusion: gwiazdy z najwyższej półki

Gwiazdą tegorocznego Drums Fusion będzie Cindy Blackman Santana/ fot. materiały organizatora

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion (29 maja – 4 czerwca) będzie okazja zobaczyć wykonawców z najwyższej półki. Oprócz tego, tradycyjne już warsztaty perkusyjne i przemarsz w rytmach samby.

Gwiazdą tegorocznego Drums Fusion będzie Cindy Blackman Santana - amerykańska perkusistka jazzrockowa i rockowa. - Przez 14 lat była w zespole towarzyszącym Lennemu Kravitzowi. Od siedmiu lat jest perkusistką w zespole Carlosa Santany, jest także jego żoną - mówi Marek Maciejewski z MCK, dyrektor festiwalu.

Cindy Blackman Santana wystąpi z własnym zespołem 3 czerwca o godz. 21.00 na Wyspie Młyńskiej. Wstęp wolny. Warto dodać, że koncert w Bydgoszczy będzie jedynym w Polsce.

31 maja w Operze Nova zagrają Leszek Możdżer (fortepian), Lars Danielsson (kontrabas), Zohar Fresco (instrumenty perkusyjne). Bilety na ten koncert kosztują 80/100/120 zł.

1 czerwca natomiast w Miejskim Centrum Kultury wystąpią ikony polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Włodzimierz Nahorny. - To prawdziwe legendy. Warto podkreślić, że Jan Ptaszyn Wróblewski ma 80 lat, a nada gra dwa, trzy koncerty tygodniowo. W znakomitej formie jest też 75-letni Włodzimierz Nahorny – mówi Marek Maciejewski.

Obu znakomitym artystom towarzyszyć będą bydgoscy muzycy Piotr Biskupski i Marcin Jahr. - To kolejny dowód na to, że Bydgoszcz, jeżeli chodzi o perkusję, stoi na naprawdę wysokim, światowym poziomie – dodaje Marek Maciejewski.

Bilety na ich występ kosztują 50 złotych. Początek koncertu o godzinie 19.00.

Na zakończenie festiwalu, 4 czerwca, także na scenie MCK wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Ten folkowy zespół ma na swoim koncie 7 albumów długogrających, a ich ostatnia płyta „Święto Słońca” (2015) otrzymała statuetkę Fryderyka 2016 w kategorii „Album roku muzyka korzeni”. Początek koncertu o godzinie 19, bilety: 35/45 złotych.

Drums Fusion to nie tylko koncerty, ale także warsztaty. Wstępem będą rozpoczynające się 22 maja warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Dziedzica. Zebrał on perkusistów w facebookowej grupie Polish Drummers, z którą podróżuje z autorskim warsztatem Natural Grip (program tzw. naturalnego chwytu). Warsztaty Natural Grip są adresowane zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają grać na perkusji. Bilety kosztują 10 zł.

Od 29 do 31 maja potrwa Forum  Perkusyjne. Warsztaty będą się odbywać w MCK i Akademii Muzycznej. Autorem programu bezpłatnych warsztatów jest Piotr Biskupski.

Dla mieszkańców Bydgoszczy przygotowano, tradycyjnie już, poza koncertami i warsztatami, także inne atrakcje.  W ubiegłym roku, na przykład, podjęto próbę bicia rekordu Guinnesa w grze na największym bębnie świata. W tym organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w perkusyjnej paradzie w rytmach brazylijskiej samby w połączeniu z rodzimych folklorem.

- Najpierw o godz. 16 w kampusie Wyższej Szkoły Gospodarki zaczną się warsztaty taneczne dla każdego. Poprowadzi je sambowa grupa Bloco Pomerania ze Szczecina, która specjalizuje się w paradach perkusyjno-tanecznych i wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Płomienie nauczą wszystkich chętnych choreografii. O godzinie 18 wielka parada perkusyjna wyruszy z kampusu WSG w stronę Wyspy Młyńskiej, gdzie odbędzie się prezentacja wszystkich zespołów: Bloco Pomerania & Friends, Samba Brasil Show oraz wirtuoza Ilustra Samba. Mam nadzieję, że mieszkańcy się przyłączą do tej parady – mówi Piotr Drozdowski z MCK.