Europejskie Dni Dziedzictwa — w tym roku kościoły ewangelickie
fot. Wikipedia
Na inaugurację tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury zaprasza do Ewangelicko-Augsburskiego Kościoła Zbawiciela przy pl. Zbawiciela 2 w Bydgoszczy w sobotę, 7 września o 16.00.
Inne z kategorii
Wielki sukces chóru bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wyśpiewali Grand Prix w Poznaniu
W grudniu też będą koncerty w Towarzystwie Muzycznym [ZAPROSZENIE]
Ewangelicko-Augsburski Kościół Zbawiciela zajmuje spektakularne miejsce w krajobrazie architektonicznym Bydgoszczy. Jest przykładem architektury neogotyckiej oraz dziedzictwa kulturowego miasta. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza do odwiedzenia tego wspaniałego zabytku i wzięcia udziału w regionalnej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”.
W ramach wydarzenia Bogna Derkowska-Kostkowska wygłosi prelekcję na temat świątyń protestanckich. Podczas inauguracji odbędzie się również koncert i finał X Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko pomorskim zabytkiem w tle”.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
O tegorocznym programie opowiada Krystian Strauss z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.