Kultura Dzisiaj 13:30 | Redaktor
Fonografy, które grają historię. Bydgoszcz pokazuje światową kolekcję dźwięków spod igły!

fot. Facebook

Bydgoszcz, Miasto Kreatywne UNESCO w Dziedzinie Muzyki, zaprasza na wyjątkową wystawę w Muzeum Okręgowym. „Dźwięki spod igły” to nie tylko gratka dla melomanów, ale prawdziwa podróż w czasie do epoki fonografów, patefonów i płyt sprzed stu lat. Dziś oprowadzanie kuratorskie!

Bydgoszcz wśród Miast Kreatywnych UNESCO

31 października 2023 roku UNESCO ogłosiło listę 55 nowych ośrodków, które dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych. W gronie wyróżnionych znalazła się Bydgoszcz – jako jedyne polskie miasto ubiegłorocznego naboru – otrzymała tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki.

To nie tylko prestiżowy tytuł, ale także międzynarodowe uznanie dla bogatego dziedzictwa muzycznego Bydgoszczy, jej festiwali, koncertów i wyjątkowej atmosfery artystycznej. I choć tytuł przyznano na arenie światowej, skutki tej decyzji odczuwalne będą lokalnie – w działaniach bydgoskich instytucji kultury.

Wystawa „Dźwięki spod igły” – od fonografu po pocztówki dźwiękowe

Jednym z pierwszych efektów uzyskania tytułu jest nowa wystawa Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego: „Dźwięki spod igły. Światowa kolekcja fonograficzna Ewy i Adama Mańczaków”. Ekspozycja dostępna będzie od 11 października 2024 do 1 października 2025 roku w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie zaplanowano na 9 lipca o godz. 17:00 – warto tam być!

Na wystawie zobaczymy ponad 100 urządzeń fonograficznych: od fonografów i gramofonów po patefony i unikatowe elementy napędowe. Zbiory uzupełniają płyty z nagraniami słynnych artystów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. z lat 1890–1959, a także patriotyczne i religijne wydawnictwa dźwiękowe.

Nie zabraknie też prawdziwych perełek – m.in. cylindrów fonograficznych, pocztówek dźwiękowych, katalogów nagrań, reklam firm płytowych, czasopism i nut. To podróż przez historię nagrań, ale i przez codzienność sprzed dekad.

Kim był Adam Mańczak?

Wystawa ma również wymiar osobisty. Jej współtwórcą – i głównym darczyńcą kolekcji – był zmarły w 2018 roku Adam Mańczak, znany bydgoski kolekcjoner i sportowiec. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, a przez lata pracował jako nauczyciel i trener. Był laureatem wielu nagród, w tym wyróżnienia Akademii Fonograficznej – Kapituły nagrody „Fryderyk” oraz Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich.

Jego pasja do fonografii zaowocowała kolekcją, która dziś stanowi jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o historii zapisu dźwięku w Polsce.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->