Jakub Kuszlik z dwiema nagrodami w Konkursie Chopinowskim
Jakub Kuszlik podczas przesłuchania finałowego/fot. Wojciech Grzędziński / Narodowy Instyt Fryderyka Chopina
Związany z bydgoską Akademią Muzyczną Jakub Kuszlik zdobył IV Nagrodę (ex aequo z Aimi Kobayashi) oraz specjalną Nagrodę Polskiego Radia w XVIII Konkursie Chopinowskim. – Bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie moimi recitalami. Gratuluję wszystkim laureatom i finalistom! – napisał na Facebooku.
Inne z kategorii
Konkurs imienia Zbigniewa Wodeckiego rozstrzygnięty. Wygrała Anna Hnatowicz
Galeria Miejska bwa zaprasza na otwarcie dwóch wystaw [ZAPOWIEDŹ]
Przesłuchania finałowe Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakończyły się 20 października. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało następujące nagrody główne:
-
I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
-
II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
-
II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita, Japonia
-
III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hisza
-
IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi, Japonia
-
IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik, Polska
-
V nagroda – Leonora Armellini, Włochy
-
VI nagroda – J J Jun Li Bui, Kanada
Przyznano również nagrody specjalne:
-
Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik, Polska
-
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia, Hisza
-
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
Drugim Polakiem w gronie finalistów był Kamil Pacholec. Obaj są związani z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W rywalizacji brało udział także pięcioro innych pianistów, którzy kształcili się lub nadal kształcą w naszym mieście: Szymon Nehring, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Marcin Wieczorek, Zi Xu i Viet Trung Nguyen. – Jesteśmy z Was dumni – czytamy na profilu uczelni na Facebooku.
W czwartek (21 października) o 19.00 odbędzie się pierwszy koncert laureatów Konkursu Chopinowskiego. Można go obejrzeć na żywo na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej Konkursu.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się 2 października 2021 roku. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.
Zgodnie z regulaminem, do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. By wziąć udział w rywalizacji, należało do 1 grudnia 2019 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń z najdalszych zakątków świata. Na podstawie przesłanych nagrań 164 osoby zostały dopuszczone do udziału w Eliminacjach. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 87 osób.
Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych. Wśród uczestników najliczniejszą grupą byli Chińczycy – reprezentacja tego kraju liczyła aż 22 pianistów! Drugą pod względem liczebności grupę stanowili Polacy. Z 16 polskich pianistów 11 zostało wybranych przez Jury Eliminacji, zaś 5 zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Na scenie Filharmonii zaprezentowało się również 14 pianistów z Japonii, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci, m.in. Kanady, Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszi, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.
Streamingi z Konkursu można było oglądać w najdalszych zakątkach świata. Międzynarodowa społeczność melomanów najliczniej śledziła występy na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube. Przesłuchania najczęściej wyświetlano w Japonii, Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.