Kultura 24 paź 2019 | Jacek Kargól
Jarosław Majewski piękna szuka wszędzie. Wernisaż wystawy na Vintage Photo Festival

Jarosław Majewski /fot. Jacek Kargól

Od 11 października trwa w Bydgoszczy V Vintage Photo Festival. Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej powstał z pasji do fotografowania i chęci powrotu do fotografii analogowej, przeżywającej renesans już jako dziedzina sztuki.

Jedną z wielu atrakcji tych spotkań jest wystawa fotografii Jarosława Majewskiego pod tytułem „Widziałem Cię w ogrodzie”, wykonanych przy pomocy ponadstuletniego aparatu skrzynkowego. Wernisaż miał miejsce w klubie „Mózg” (ul. Parkowa 2), w niedzielę 13 października.

Inicjatywa
Galeria Farbiarnia została założona przez Katarzynę Gębarowską i mieści sie przy ulicy Pomorskiej 68a/1. Tam też znajduje się Fundacja Farbiarnia organizująca Vintage Photo Festival. Pasjonaci fotografii, ale zarazem profesjonaliści, postanowili stworzyć festiwal poświęcony fotografii analogowej, który będzie prezentował prace artystów tworzących w technikach analogowych (mokry kolodion, polaroid itp.) oraz współczesnych twórców fotografii cyfrowej.

Miejsce
W latach 90. w Polsce następowały ogromne zmiany. Ówczesne władze Bydgoszczy dostrzegły potencjał grupy młodych artystów bydgoskich i gdańskich poszukujących  miejsca, w którym mogliby tworzyć i prezentować swoją sztukę. Do ich dyspozycji oddały pomieszczenia o sporej powierzchni, które do dziś są domem dla twórców i odbiorców omijających schematy. Tak narodziła się Fabryka Rzeźb Gadających ze Sobą, czyli klub Mózg. Przez 25 lat działalności  ugościł ogromną liczbę artystów z całego świata, co uczyniło go miejscem rozpoznawalnym na całym globie w dziedzinach sztuki współczesnej. Pojawiały się  tu zarówno wielkie gwiazdy, jak i artyści stawiający pierwsze kroki. Muzyka, sztuki wizualne, film, teatr, performance art, instalacje -wszystkie te dziedziny sztuki były i nadal są  obecne w kultowym bydgoskim klubie.

Dobry duch
Leszek Potrzebowski to legendarny, najstarszy z Mózgowych barmanów, związany z klubem od jego powstania. Oprócz tego Leszek jest również znany ze swoich podróży po świecie, m. in. do USA i Indii, o których chętnie opowiada, jeśli ktoś lubi słuchać. Jest też m. in. fanem Alejandro Jodorovskiego oraz Terence'a  McKenny'ego, który to botanik zainspirował go do stworzenia pachnącego ogrodu za Mózgowym oknem.

Artysta
Jarosław Majewski ma wykształcenie techniczne i przedstawia się jakio multiartysta, rzemieślnik. Kontrabasista sceny awangardowo-jazzowej, fotograf. Fotografowaniem zajmuje się od 1993 roku. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji i albumów na zamówienie instytucji samorządowych i firm prywatnych. W 1998 roku zainicjował powstanie koła fotograficznego przy Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy i prowadził tam zajęcia z młodzieżą. Pracował jako fotoreporter w Ilustrowanym Kurierze Polskim – 1999/2000, a także w  rzeszowskich Super Nowościach- 2000/2001. Później otworzył studio portretowe z nastawieniem na tzw. klientów z ulicy. Był wielokrotnym uczestnikiem Przeglądów Bydgoskiej  Fotografii organizowanych przez bwa w Bydgoszczy. Obecnie nie fotografuje profesjonalnie z uwagi na świadomą rezygnację z techniki cyfrowej. Pasjonuje się dawnymi  metodami pozyskiwania pozytywów i technikami szlachetnymi. Praktykuje metodą gumy dwuchromianowej i bromu.

„Widziałem Cię w ogrodzie”
Wystawa prezentuje zdjęcia portretowe, które zostały wykonane drewnianą kamerą wielkoformatową na filmie ortochromatycznym. Autor portretował m.in. artystów i innych ludzi 
związanych z kulturą. Zdjęcia zostały wykonane w ogrodzie Leszka Potrzebowskiego mieszczącym się na dachu dawnego kina „Pomorzanin”, dokąd można dostać się jedynie przez okno w sali klubowej. Dlatego też wystawa pokazana była na sali koncertowej w „Mózgu”. Inspiracją był klimat panujący w tym właśnie ogrodzie, łatwiej można było stworzyć tam nastrojowy portret. Magia tego miejsca miała wpływ na twórczą kreację ujęć. Wszystkie zdjęcia były robione bez powtórek - tylko jedna ekspozycja na jednego modela. Dzięki temu determinacja, aby uzyskać w efekcie dobry obraz, była bardzo duża. Wystawa jest skromnym wycinkiem archiwum ogrodowych portretów w ramach działalności Inicjatywy Portretowej.

Fotografie
Cechą charakterystyczną wykonywanych aparatem skrzynkowym fotografii jest tak znikoma głębia ostrości, że rzeczywistość na zdjęciach wygląda jak przecięta na pół samurajskim mieczem. Płaszyzna ostrości oddziela dwa rozmyte światy: przed i za ideałem. Tym ideałem jest spojrzenie modela. To duże wyzwanie i dla niego, i dla artysty fotografa, aby to oczy na fotografii nie były zamglone. Spojrzenie modela jest na każdym ujeciu dominującym aspektem całego tego artystycznego przedsięwzięcia. Wymaga to koncentracji od pozującego, żeby nie poruszył się do przodu czy do tyłu od momentu ustawienia ostrości, a potem jeszcze przez ćwierć sekundy czy nawet sekundę, do zakończenia ekspozycji. Inną cechą jest różna czułość kliszy na różne kolory. Ta właściwość daje w rezultacie efektowne odejścia od rzeczywistych odcieni włosów, ust, skóry. 
Projekt Jarosława Majewskiego znany pod nazwą „Inicjatywa Portretowa” to nie tylko przedsięwzięcie komercyjne, bo zamówić u autora portrety może każdy, ale przede wszystkim realizowanie przez artystę pasji szukania piękna wszędzie, gdzie dociera jego spojrzenie.

Katarzyna Gębarowska i Jarosław Majewski/fot. Jacek Kargól

 

fot. Jacek Kargól

Przykład fotografii wykonanej aparatem skrzynkowym:

Jacek Kargól/fot. Jarosław Majewski

Vintage Photo Festival zakończy się 26 października.

Na podstawie:
http://farbiarnia.org/fundacja/
https://mozg.pl/
http://archiwum.mozg.art.pl/audiowizualne-archiwum-mozg/
https://www.facebook.com/Inicjatywa-portretowa-1141022926106071/