Kultura 23 cze 2019 | Redaktor
Marek Kazimierz Siwiec świętował 40-lecie pracy twórczej

Marek Siwiec z portretem zmarłej żony, Hanny Siwiec, fot. Jacek Kargól

Bydgoski poeta i filozof, Marek Kazimierz Siwiec, z okazji 40-lecia pracy twórczej spotkał się z czytelnikami w Bibliotece Głównej UKW.

Zaproszeni goście powiedzieli o jubilacie wiele ciepłych słów, a sam poeta zaprezentował także fotografie z prywatnych zbiorów. Muzyczną ilustracją spotkania był występ zespołu „Doktor Blues”, który pojawił się na zaproszenie gospodarza wieczoru. 

Marek Kaziemierz Siwiec jest kierownikiem Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Filozofii na UKW, a także wykładowcą w Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz filozofię w Uniwersytecie Warszawskim. W UW uzyskał też doktorat z filozofii (1986).

Opublikował książki poetyckie: „Odwrócone lustro” „Twój świt ucieka nad ranem”, „Kostka”. Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m. in. w „Poezji”, gdzie debiutował, „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy poetów – Kwartalniku”, „Frazie”.
Autor rozpraw i szkiców z estetyki zebranych w książce „Od Platona do Beardsleya. Drogi estetycznej metakrytyki”, a także esejów o współczesnych poetach m. in. Zbigniewie Herbercie, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Grochowiaku, Kazimierzu Świegockim, książki „Los, zło, tajemnica. Ku twórczym źródłom poezji Aleksandra Wata i Czesława Miłosza”. Jeden z założycieli i członek Rady Redakcyjnej pisma „Filo-Sofija”.

W tym roku Marek Kazimierz Siwiec otrzymał bydgoską nagrodę literacką „Strzała Łuczniczki” w kategorii poezja, za książkę: „Blask”.

fot. Jacek Kargól

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor