Kultura 1 lip 19:01 | Redaktor
Michał Kubiak świętował półwiecze twórczości

fot. Anna Kopeć

Ławeczka Mariana Rejewskiego, posąg Andrzeja Szwalbego przed Filharmonią Pomorską czy „Wędrowiec” na ul. Gdańskiej – to niektóre prace Michała Kubiaka, które wpisały się w krajobraz Bydgoszczy. Ich zdjęcia wykonane przez Piotra Chenca złożyły się na wystawę, którą otwarto z okazji jubileuszu 50-lecia działalności rzeźbiarza.

Uroczystość z okazji rocznicy odbyła się 21 czerwca w Fundacji Fotografistka (Pomorska 68a/1 ). Z rąk wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego artysta odebrał marszałkowskie wyróżnienie, prezydent Rafał Bruski wręczył mu natomiast Medal Prezydenta. Odczytano także list ambasador Węgier w Polsce Orsolyi Zsuzsanny Kovács. Nawiązano w nim do jednej z nowszych rzeźb artysty – bydgoskiego „Fliska hr. Czakiego”, upamiętniającą Franciszka Floriana Csaky'ego, węgierskiego kartografa, pomysłodawcy budowy Kanału Bydgoskiego.

Wydarzenie było połączone z wernisażem zdjęć Piotra Chenca – który uwiecznił prace artysty – oraz z premierą „Spacerownika śladami rzeźb Michała Kubiaka” stworzonego przez historyk sztuki dr Agnieszkę Wysocką. Dzień później odbył się poprowadzony przez nią spacer. – Na wystawie możemy oglądać grę rzeźby z fotografią, a podczas spaceru zobaczymy, jak rzeźba gra z architekturą. Zapewniam Państwa, że bez tej gry nasze miasto byłoby uboższe – mówiła dr Wysocka.

Ekspozycję w siedzibie Fundacji Fotografistka można oglądać do 7 października.

Michał Kubiak  (ur. 1946 w Bydgoszczy) w 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Po powrocie do rodzinnego miasta oprócz twórczych eksperymentów we własnej pracowni, włączył się w życie artystyczne, m.in. współtworząc z Ignacym Bullą i Januszem Bałdygą Grupę Bydgoską „Galeria 1+ X”. W 1994 roku był komisarzem wystaw bydgoskich artystów w Londynie i Edynburgu. Jego rzeźby znajdują się w wielu kolekcjach – państwowych i prywatnych. Do bydgoskich realizacji artysty należą m.in. portrety rzeźbiarskie Artura Rubinsteina, Czesława Miłosza, Adama Grzymały-Siedleckiego, Jerzego Waldorffa,  m.in. w foyer Filharmonii Pomorskiej oraz w hotelu Pod Orłem, Drzwi Błogosławieństw w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo, baptysterium w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, Drzwi Jubileuszowe w katedrze, Ławeczka Mariana Rejewskiego, rzeźba Wędrowiec na ul. Gdańskiej czy posąg Andrzeja Szwalbego przed budynkiem Filharmonii Pomorskiej. W 2016 roku złożył podpis w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej.

Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) – absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator video i video-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festivalem, grupą teatru tańca współczesnego Hertz House. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor