Kultura 9 sty 2018 | Redaktor
Moje sztuki rozgrywają się w głowach bohaterów [ZAPOWIEDŹ]

materiały Galerii Autorskiej

Promocja zbioru „Prawda i inne dramaty” oraz spotkanie autorskie z Jarosławem Jakubowskim odbędą się jutro (10 stycznia) w Galerii Autorskiej Jana Kai i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5). W programie także głośne czytanie fragmentów sztuk.

„Prawda i inne dramaty” ukazały się drukiem w ubiegłym roku. Tytułowa „Prawda” w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” została uznana za jedną z najlepszych polskich sztuk ubiegłego roku.

– Myśli, rozpisane na głosy, i milczenie – to dzieje się wszędzie i nigdzie – mówi o dramatach ze zbioru sam autor, Jarosław Jakubowski. I dodaje, że prace z nowego tomu odbiegają od jego wcześniejszych dramatów politycznych”.

Spotkanie w galerii przypada w jubileusz jego twórczości. Jako dramatopisarz debiutował 10 lat temu. – Dobrze się składa, że z okazji tego minijubileuszu mogę podzielić się tą książką. Marzy mi się, żeby wszystkie zawarte w niej teksty zaczęły życie sceniczne – nie kryje Jakubowski.

Jak dotąd na deskach teatrów pojawiły się trzy jego sztuki: „Człowiek, który nie umiał odejść”, „Licheń Story” i „Prawda”. Tę ostatnią można było zobaczyć podczas ubiegłorocznego warszawskiego festiwalu „Teatroteka”.

– Zależy mi na tym, aby czytając/oglądając moje sztuki odbiorca odbył wraz z bohaterami podróż w głąb swojej głowy, w głąb tego, o czym czasem nie chce albo boi się głośno mówić. I żeby wrócił z tej podróży jakoś mądrzejszy, może nawet lepszy – mówi autor.

Podczas spotkania w Galerii Autroskiej będzie można posłucha tekstów Jakubowskiego w interpretacji Mieczysława Franaszka, Jan Kai, Wojciecha Nadratowskiego i Romy Warmus.

Spotkaniu będzie towarzyszyć także wernisaż wystawy obrazów Wojciecha Nadratowskiego „Koszule na różne okazje”. Początek jutro o 18.00 w siedzibie galerii (ul. Chocimska 5).

Jarosław Jakubowski urodził się w 1974 roku w Bydgoszczy. Jest poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, dziennikarzem. Studiował budownictwo na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim.

Autor kilku tomów wierszy, między innymi: „Pseudo”, „Ojcostych”, „Święta woda”, „Światło w lesie”, prozy: „Slajdy”, „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?”, „Oczy pełne strachu”, „Rzeka zbrodni” oraz wyborów sztuk teatralnych „Generał i inne dramaty polityczne” oraz „Prawda i inne dramaty”. Czterokrotny laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – ostatnio za wybór wierszy „Światło w lesie”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor