Kultura 21 gru 2022 | Jacek Kargól
Muzeum Apteki „Pod Łabędziem” rozpoczęło działalność. Dobrze wydane pieniądze

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas prezentacji zbiorów Muzeum /fot. Jacek Kargól

W czwartek (15 grudnia) nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Apteki „Pod Łabędziem”. Wydarzenie wywołało bardzo duże zainteresowanie. Zgromadzeni widzowie usłyszeli relację prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz muzealników z MOB o historii przejęcia zbiorów wcześniejszego Muzeum Farmacji i remoncie obiektu. Obecni byli przedstawiciele Wydziału Farmacji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

 

Apteka przy ul. Gdańskiej 5 działała od 1853 roku i została zamknięta z końcem marca 2017 roku, a już 27 lipca, po zakończeniu inwentaryzacji zbiorów, podpisano umowę między Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy a Teresą Wodyńską, reprezentującą Aptekę „Pod Łabędziem”, dotyczącą zakupu unikatowej kolekcji zabytków farmaceutycznych i medycznych. Przejęcie kolekcji było możliwe dzięki uchwale Rady Miasta Bydgoszczy, która 26 kwietnia 2017 roku zadecydowała o przekazaniu Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego dotacji w wysokości miliona złotych.
Zbiór nie ma sobie równych wśród polskich prywatnych kolekcji związanych z medycyną i farmacją. Jego wartość plasuje się w ścisłej czołówce muzeów farmaceutycznych w Polsce. 
Przejęcie muzealiów przez Muzeum Okręgowe stanowiło doskonałą i niepowtarzalną okazję do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, Polski i Europy oraz pozwoliło na znaczące poszerzenie oferty bydgoskiego muzeum.
Decyzja prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i Rady Miasta uratowała liczącą ponad 8 tysięcy pozycji wyjątkową kolekcję i umożliwi jej dalszą prezentację zwiedzającym.

Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, jeszcze jako zbiór prywatny, znajdowało się na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, opowiadającym historię techniki 
i związanych z nią ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłowej Bydgoszczy.

 

Zakup dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.


Relacja z wydarzenia na podstawie materiałów MOB i UMB tutaj.

Zdjęcia: Jacek Kargól