Kultura 21 cze 2021 | mk
Muzeum Kanału Bydgoskiego ma nową siedzibę! [ZDJĘCIA]

fot. Robert Sawicki, Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Wystawy o Kanale Bydgoskim i żegludze w rejonie Bydgoszczy można już oglądać przy ul. Staroszkolnej 10, przy III Liceum Ogólnokształcącym. W sobotę (19 czerwca) otwarto tam Centrum Edukacyjno-Społeczne z siedzibą Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.

Budynek przeszedł warty 2,6 mln złotych remont. Teraz ma służyć jako miejsce spotkań młodzieży, seniorów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Przestrzeń na ekspozycję ma tutaj także Muzeum Kanału Bydgoskiego.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (archiwum)

– To ważny dzień dla społeczności szkolnej, dla społeczności związanej z historią naszego miasta, ale też dla wszystkich mieszkańców – mówił w sobotę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To naprawdę piękne miejsce, niech służy wszystkim!

W budynku dostępne są już wystawy stałe: „Kanał Bydgoski. Historia i rola”, „Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym” oraz czasowe: „Brda Staropolska”, „Tryptaki – ptaki okolic Kanału Bydgoskiego”.

W czasie uroczystości kustosz Tomasz Izajasz prezentował nowe zbiory własne muzeum, a także eksponaty wypożyczone i udostępnione przez m.in. Archiwum Państwowe, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego i prywatnych kolekcjonerów.

Po południu odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Kanał Kultura – koncerty nad Kanałem Bydgoskim”, realizowanego w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Emilia Hamerlink Jazz Band prezentował muzykę lat 20. i 30. XX wieku.

fot. Dariusz Smól (zespół projektu „Kanał Kultura”)

Wieczorem można było przenieść się w jeszcze odleglejsze czasy: grupy rekonstrukcyjne zaprosiły do obozowiska polskiej szlachty, punktu werbunkowego wojsk wielkopolskich, prezentowały też szermierkę historyczną szablą i historyczne łucznictwo. Nie było to tylko jednorazowe wydarzenie: w Centrum Edukacyjno-Społecznym dzieci i młodzież będą mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach „żywej historii”, uczyć się fechtunku historycznego.

Centrum po remoncie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażone m.in. w monitoring.

Zdjęcia: Robert Sawicki (UMB) i Dariusz Smól

mk Autor