Kultura 1 sie 2018 | Redaktor
Muzeum Okręgowe otwiera swoje zbiory. Wystawa z okazji jubileuszu

fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy / Facebook

Z okazji 95-lecia istnienia Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy pokaże swoje najcenniejsze nabytki. W Spichrzach nad Brdą będzie można zobaczyć stare fotografie, broń, ceramikę, monety, jak również dzieła sztuki współczesnej. Wystawa dostępna już od piątku (3 sierpnia).

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Z okazji jubileuszu instytucja przygotowała wystawę pt. „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycję będzie można oglądać od 3 sierpnia (piątek) do 14 października w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).

Na wystawie będzie można zobaczyć najcenniejsze i najciekawsze obiekty pozyskane do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dodatkowo pokazane zostaną artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego muzeum.

Na wystawie będzie można zapoznać się ze wszystkimi rodzajami i typami muzealiów, jakie gromadzi instytucja oraz ze sposobami ich pozyskiwania. Obok bydgostianów, czyli zabytków związanych z Bydgoszczą, pokazane będą m.in. dawne fotografie, broń, elementy umundurowania, rzemiosło, ceramika, falerystyka, numizmaty, zbiory archeologiczne, apteczne i muzyczne oraz kolekcje dzieł patrona muzeum czy sztuki współczesnej.

Muzeum zaprezentuje również treści związane z historią i rozwojem placówki, od założenia do czasów współczesnych. W ramach wystawy zostanie przygotowany również specjalny informator zawierający treści związane z dziejami bydgoskiego muzeum i jego zasobem.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zostało powołane wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy, 5 sierpnia 1923 roku, jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku. Posiada ono bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. Założenie w Bydgoszczy po latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Do dzisiaj, jak zaznaczają pracownicy, muzeum pełni ważną funkcję w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor