Kultura 19 paź 2019 | mk
Nowy nabytek odsłonięty w Domu Leona Wyczółkowskiego

fot. Anna Kopeć

Obraz „Las” patrona Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy można od soboty (19 października) oglądać w budynku (ul. Mennica 7) na Wyspie Młyńskiej. I dzieci, i dorośli będą mogli wziąć udział w związanych z tą pracą warsztatach artystycznych.

- W kalendarzu muzeum są dwa momenty „świąteczne” - mówił dyrektor placówki Michał F. Woźniak. - Jeden dotyczy wystaw muzealnych, możliwości prezentacji części naszych zbiorów. Drugim jest nabycie nowych muzealiów.

Średnio rocznie muzeum kupuje około tysiąca przedmiotów. - Często są to drobne rzeczy, jak fotografie czy listy, ale są także i wielkie, wybitne dzieła sztuki - dodał. - Zbieramy to wszystko z myślą o przyszłych pokoleniach.

Nowy nabytek muzeum należy do kategorii „wielkich”. To dzieło „Las” Leona Wyczółkowskiego. Jak tłumaczyła kustosz zbiorów związanych z Wyczółkowskim, Ewa Sekuła-Tauer, las zachwycał artystę już wtedy, gdy był dzieckiem. Jednak - ciemny, mroczny - pozostawiał w nim uczucie pewnej tajemniczości. Artysta chętnie do motywu lasu i drzewa powracał.

fot. Anna Kopeć

- Praca powstała prawdopodobnie, kiedy był wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdy wyjeżdżał w góry, jesienią, w latach 1904-1905 - opowiadała. - W  pierwszej chwili widzimy tu tylko drzewo, po bliższej analizie zauważamy szczegóły. Tajemnica boru jest tu widoczna - mówiła Tauer.

Dyrektor Woźniak podkreślał, że muzeum samodzielnie nie mogło sobie pozwolić na kupno obrazu. Dofinansowania udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wkład własny zapewniło miasto, reprezentowane podczas odsłonięcia przez Magdalenę Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej.

W związku z odsłonięciem „Lasu” muzealnicy zaplanowali szereg działań edukacyjnych, dzięki którym zarówno odbiorcy dorośli, jak i dzieci, będą mogli zapoznać się z twórczością Leona Wyczółkowskiego.  

Najbliższe warsztaty to „Skarby tatrzańskiego lasu” – warsztaty rodzinne, które odbędą się 3 listopada podczas spotkania z cyklu „Niedziela w Muzeum”. Będą poświęcone tematyce lasu i przyrody w sztuce. Spotkanie rozpocznie się w Domu Leona Wyczółkowskiego, gdzie uczestnicy na podstawie jego prac poznają florę i faunę Tatr, a następnie będą wykonywać lampiony zainspirowane jesiennym krajobrazem. 

Kolejne warsztaty dla odbiorców indywidualnych to „W pracowni Mistrza Leona. Pastel i gwasz”, które odbędą 7 i 21 listopada. Uczestnicy zapoznają się z ekspozycją w Domu Leona Wyczółkowskiego, a następnie wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez artystę specjalizującego się w technice pastelu.

Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 585 99 25/11/14 lub pod adresem email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Koszt warsztatów „Skarby tatrzańskiego lasu” - 3 zł od osoby, „W pracowni Mistrza Leona. Pastel i gwasz” - 5 zł od osoby.

fot. Anna Kopeć

mk Autor