Kultura 25 lip 2018 | Redaktor
O polskim godle i zapomnianych bohaterach. Wystawa Włodzimierza Bykowskiego

Włodzimierz Bykowski „Orzel 1919-1927” / źródło: Galeria Autorska

Kto ty jesteś? – Polak mały. Jaki znak twój? Włodzimierz Bykowski postanowił odpowiedzieć na to pytanie poprzez obrazy orła białego widniejącego w polskim godle. Natomiast Kajetan Soliński odczyta tekst o „wykluczonych” - polskich bohaterach i zasłużonych, których zasługi są zapomniane.

Jutro (26 lipca) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5) odbędzie się otwarcie wystawy obrazów i rysunków Włodzimierza Bykowskiego pt. „Jaki znak twój?”. Towarzyszyć temu będzie odczyt Kajetana Solińskiego pt. „Pamięć o wykluczonych”. Czytanie tekstów źródłowych – Mieczyszław Franaszek.

źródło: Galeria Autorska

- Kiedy byłem małym dzieckiem, babcia uczyła mnie podstawowych modlitw oraz prostych wierszyków dla najmłodszych. Jednym z nich był słynny Katechizm polskiego dziecka, napisany w 1900 roku przez Władysława Bełzę, rozpoczynający się od słów: „Kto ty jesteś? – Polak mały. Jaki znak twój? – Orzeł biały.” (...) jako kilkulatek nie rozumiałem dobrze jego treści - pisze Włodzimierz Bykowski. - Po wielu latach postanowiłem wrócić do rozważań z dzieciństwa i odpowiedzieć malarstwem na drugie pytanie. Potwierdzić, że moim znakiem jest orzeł biały. W końcu, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości po zaborach. Z bronią w ręku walczył o nią w powstaniu wielkopolskim mój dziadek, Józef Bykowski. Więc chyba jestem mu coś winien. (...) postanowiłem zadedykować mu pierwszego z namalowanych przeze mnie orłów, według wzoru godła Polski z lat 1919-1927.

Włodzimierz Bykowski urodził się 1967 r. w Bydgoszczy. Jest projektantem graficznym i przemysłowym, malarzem, rysownikiem, fotografem i regionalistą. Na przełomie lat 80. i 90. tworzył komiksy, zajmował się reklamą i wystrojem wnętrz, tworzeniem plakatów, projektowaniem książek, wydawnictw reklamowych, opakowań, znaków towarowych oraz innych logotypów. Od ponad 10 lat projektuje design graficzno-przemysłowy paralotni dla polskiej firmy Dudek Paragliders oraz czeskiej Nirvany. W 1999 r. opublikował pierwszy przewodnik rowerowy „Weekend w drodze” po okolicach Bydgoszczy. Ponadto jest autorem lub współautorem wielu przewodników z zakresu turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej, skupiając się na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Większość z nich ilustrował własnymi zdjęciami. W 2013 r. miał miejsce jego debiut literacki - opowiadanie „Różowe Robaki”.

W czasie wydarzenia Kajetan Soliński odczyta tekst pt. „Pamięć o wykluczonych”. Czytanie tekstów źródłowych – Mieczysław Franaszek.

fot. Krzysztof Szymoniak

- Podczas jednego spotkania, nie sposób, nawet pobieżnie, omówić wszystkich, którzy w historii Polski zasługują na miano „wykluczonych” - wykluczonych bohaterów i wykluczonych zasłużonych. Dlatego tematyka mojego wystąpienia ograniczona została do czasu II wojny światowej - pisze Kajetan Soliński. - Praktyka ukrywania zasług polskich bohaterów rozpoczęła się już w czasie wojny. Ci, o których chwilę wcześniej mówiono, że „jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, nagle stali się persona non grata.

Kajetan Soliński w swoim tekście wspomni m.in. o polskich pilotach, którzy ocalili Wielką Brytanię przed inwazją Niemców, o zaangażowaniu podziemia, które po odkryciu i rozpracowaniu niemieckiego systemu ludobójstwa starało się przekonać przywódców państw alianckich do ratowania Żydów oraz o Dyzwzji Pancernej gen. Macza czy żołnierzach z Armii Andersa. Autor chce również zwrócić uwagę na współczesne próby fałszowanie historii.

- Z najważniejszych światowych środków przekazu dowiadujemy się o rzekomej współpracy Polski z Niemcami przy mordowaniu Żydów, o kolaboracji AK i „polskich obozach zagłady” - pisze Kajetan Soliński. - Odbywające się na naszych oczach próby przekłamywania faktów, przyczyniają się do ponownego wykluczenia polskich bohaterów.

Kajetan Soliński urodził się w 1979 r. w Bydgoszczy. Ukończył politologię na UKW w Bydgoszczy, studia managerskie na WSB w Toruniu oraz Digital Marketing na Oxford College of Marketing. Od 2013 r. mieszka w Edynburgu. Zajmuje się marketingiem, fotografią oraz publicystyką historyczną, społeczną i ekonomiczną. Jest redaktorem naczelnym „Polskiego Magazynu” wydawanego w Wielkiej Brytanii. Publikował m.in. w: Magazynie Reduta, Salonie Kultury Polskiej, Polonia In The World oraz na portalach: England.pl i Magna Polonia.

Źródło: Galeria Autorska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor