Kultura 15 kwi 2017 | Magdalena Liczkowska
Obcokrajowcy zagrają i zaśpiewają w MCK

fot. materiały Miejskiego Centrum Kultury

Koncert „Jesteśmy tutaj!" to część projektu "Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna". W jego ramach na scenie MCK wystąpią muzycy z Ukrainy, Włoch, Chin, Łotwy i Ghany na co dzień mieszkający w Bydgoszczy.

– W Bydgoszczy mieszkają obywatele ponad 50 krajów z całego świata. Nie zastanawiamy się czy mają tu przyjeżdżać, po prostu stwierdzamy że tu są. Stąd hasło „Jesteśmy tutaj” – tłumaczy Józef Herold, koordynator projektu. – Obcokrajowcy biorą czynny udział w naszym życiu, nie są bezimienni. Nie są  obywatelami Polski, ale można o nich powiedzieć, że są bydgoszczanami – dodaje.

W koncercie, który odbędzie się 20 kwietnia o godz. 20.00 wezmą udział zarówno obcokrajowcy, jak i Polacy. Muzykom z różnych części świata będą akompaniować bydgoscy instrumentaliści pod kierownictwem Rafała Tworka. Usłyszymy m.in. ponadczasowe włoskie szlagiery w wykonaniu gitarzysty amatora z Włoch Roberto Bussani, który w Bydgoszczy prowadzi pizzerię oraz tradycyjne chińskie utwory zagrane przez chińskiego perkusistę Yi Wanga – muzyka Orkiestry Symfonicznej Filharmoni Pomorskiej. W drugiej części koncertu wystąpi zespół KONOP–ie z przebojami zespołu Breakout.

W ramach projektu „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna” zrealizowano także wystawę fotografii. Znalazły się na niej portrety 34 obcokrajowców z 25 krajów. Fotografie Pavla Gladkova, Ukraińca mieszkającego w Bydgoszczy, przedstawiają obcokrajowców w bydgoskim kontekście, łącząc ich z miastem, w którym żyją, uczą się i pracują.

– Cieszę się, że mogę prezentować swoje prace. Uważam, że twórczość nie ma sensu jeżeli nie jest przekazywana ludziom – mówi Pavel Gladkov, który na co dzień pracuje w firmie Hanplast.

Wystawa będzie prezentowana w kawiarni „Szpulka” do 20 kwietnia, kiedy podczas przerwy w koncercie „Jesteśmy tutaj!” nastąpi jej uroczyste zamknięcie.


 

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR