Kultura Wczoraj 12:12 | Redaktor
Obrazy z granicy tożsamości – debiutancka wystawa uchodźcy w Młynach Rothera

fot. mlynyrothera.pl

Już 26 kwietnia w przestrzeni Nowe Miejsce w bydgoskich Młynach Rothera otwarta zostanie niezwykła wystawa zatytułowana „Transmutacja”. To cykl 17 obrazów, których autorem jest Stanisław – bipatrida, poeta, uchodźca, a zarazem debiutujący malarz, który swoją twórczość rozpoczął niespełna dwa lata temu, w czasie oczekiwania na decyzję azylową w Polsce.

Stanisław mieszka obecnie w Ośrodku dla cudzoziemców w Grupie. Sztuka stała się dla niego nie tyle formą wyrazu, co narzędziem przetrwania – psychicznym, społecznym i egzystencjalnym. Jak sam mówi: „Zacząłem malować w depresji. Nie było planu. Była potrzeba przeżycia. Chciałem zamienić rozpacz w coś namacalnego.”

Obrazy prezentowane na wystawie są przejmującym świadectwem duchowej i emocjonalnej podróży, jaką przechodzi człowiek postawiony w sytuacji granicznej. To opowieść o kryzysie tożsamości, o ucieczce, samotności i walce o sprawczość. Dziewięć spośród zaprezentowanych prac dopełnia autorska poezja – teksty pisane po łacinie, które ukazują wewnętrzną przemianę oraz dążenie do odzyskania głosu w świecie, który często odbiera prawo do bycia słyszanym.

Stanisław urodził się w Turkmenistanie, wychował w Rosji. W 2022 roku, po udzieleniu wsparcia finansowego Ukrainie, został zmuszony do ucieczki z kraju. Od tego czasu przebywa w Polsce, jednak jego status prawny nadal pozostaje niepewny. Mimo braku wcześniejszego doświadczenia artystycznego, jego obrazy i poezja przyciągają uwagę szczerością, intensywnością i bezkompromisowością przekazu.

Wystawa „Transmutacja” to nie tylko wydarzenie artystyczne – to również apel o empatię, refleksję i otwartość na historie tych, których życie zawieszone jest pomiędzy krajami, tożsamościami i systemami prawnymi.

Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia 2025 roku o godz. 16:00 w Nowym Miejscu, Młyny Rothera, ul. Mennica 10 w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

To wydarzenie, obok wartości estetycznej, niesie też głęboki ładunek humanistyczny – warto go doświadczyć.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->