Kultura Dzisiaj 09:08 | Redaktor
Odzyskali skarb z końca świata! Bydgoscy policjanci namierzyli skradzioną monetę w Australii [ZDJĘCIA]

fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Po latach nieobecności, jedno z najcenniejszych numizmatycznych dzieł sztuki ponownie znalazło się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Mowa o niezwykle rzadkiej monecie Holey Dollar z 1813 roku – najstarszym środku płatniczym wytworzonym w Australii – która została niegdyś wyniesiona z muzealnych zbiorów przez nieuczciwego kustosza. Odzyskano ją dzięki międzynarodowej współpracy i determinacji polskich organów ścigania.

Uroczyste przekazanie monety odbyło się 29 kwietnia w siedzibie Muzeum Okręgowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, dyrekcja muzeum, Prokurator Okręgowy w Toruniu oraz funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Holey Dollar wrócił do miejsca, z którego niegdyś zniknął – do gabloty dostępnej dla zwiedzających.

Kradzież na wielką skalę

Historia tej monety to część znacznie szerszej afery, która wyszła na jaw w 2019 roku. Wówczas dyrekcja muzeum ujawniła braki w kolekcji numizmatycznej – zbiory uszczuplono o 367 monet o łącznej wartości ponad pół miliona złotych. Śledztwo podjęte przez toruńskich i bydgoskich policjantów oraz Prokuraturę Okręgową w Toruniu wykazało, że odpowiedzialny za nadzór nad zbiorami kustosz przez lata systematycznie wynosił zabytkowe monety i przekazywał je paserowi, prowadzącemu sklep numizmatyczny w Toruniu. Śledczy udowodnili mu przywłaszczenie 194 monet o wartości blisko 1,4 miliona złotych.

Część numizmatów oferowano w domach aukcyjnych i na internetowych aukcjach – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki międzylaboratoryjnej współpracy kryminalistycznej w Bydgoszczy, Poznaniu i Białymstoku udało się odzyskać 59 monet, które zostały bezsprzecznie zidentyfikowane jako zaginione eksponaty toruńskiego muzeum.

Holey Dollar – historia i powrót

Szczególnie cennym znaleziskiem jest Holey Dollar – moneta wybita w 1813 roku przez władze Nowej Południowej Walii w celu rozwiązania kryzysu pieniężnego w australijskiej kolonii. Wyróżnia się charakterystycznym otworem w środku – to właśnie ten element miał utrudniać jej wywóz i czynić ją unikatowym środkiem płatniczym. Na początku XX wieku trafiła do Polski, gdzie została zakupiona przez prywatnego kolekcjonera i przekazana do zbiorów toruńskiego muzeum.

W nieznanych okolicznościach, podobnie jak dziesiątki innych cennych obiektów, Holey Dollar został wyniesiony z muzeum i trafił na zagraniczny rynek kolekcjonerski. Dzięki współpracy między muzealnikami, policją kryminalną z Bydgoszczy, prokuraturą oraz Ministerstwem Kultury, numizmat odnaleziono w Australii i po formalnościach prawnych sprowadzono do Polski.

Dziedzictwo odzyskane

To nie tylko sukces śledczy, ale także symboliczny akt naprawy wobec przeszłości – powiedziała podczas uroczystości Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury. – Zbiory publiczne to dobro wspólne. Każdy odzyskany eksponat to przywrócona cząstka naszej historii.

Powrót Holey Dollar do Torunia to przykład skutecznych działań międzyinstytucjonalnych i przypomnienie o konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego. Moneta już niebawem zostanie udostępniona publicznie – tym razem w zabezpieczonej gablocie i pod czujnym okiem muzealników.

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->