Kultura 21 sie 2022 | Redaktor
„Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Wystawa przy Młynach Rothera

fot. ilustracyjna, M. Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Od piątku (19 sierpnia) przed Młynami Rothera można oglądać plenerową wystawę murali przygotowaną przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Wystawie towarzyszą wydarzenia przybliżające kulturę żydowską w odniesieniu do lokalnej historii.

– Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej – czytamy w opisie ekspozycji. – Z kilkunastu sekcji tematycznych wystawy odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko–żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku. Wystawa przybliża więc polsko–żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia (…) – przekazują organizatorzy. 

Wystawie towarzyszą wydarzenia przybliżające kulturę żydowską w odniesieniu do lokalnej historii. Pierwszym z nich był sobotni (20 sierpnia) spacer po żydowskim Fordonie. Kolejny spacer, tym razem po centrum Bydgoszczy, odbędzie się 3 września  (godz. 11.00–13.30,
miejsce zbiórki. plac przed Młynami Rothera – od strony ul. Mennica  prowadzenie: Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu). Pozostałe wydarzenia to warsztaty języka jidysz („Obraź z klasą, czyli jak przeklinać po żydowsku: warsztat języka jidysz”, 24 sierpnia, godz. 18.00–19.30, Młyny Rothera, prowadzenie: Kamila Burchart – specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera; „Jak mówili Żydzi na Kujawach i Pomorzu? Warsztat”, 1 września, godz. 18.00–19.30, Młyny Rothera, prowadzenie: Kinga Czechowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy) oraz wykład „Żydzi w Bydgoszczy do 1920 roku. Kim byli, co pozostawili” (5 września, godz. 18.00–19.00, Młyny Rothera, prowadzenie. Bogna Derkowska-Kostkowska i Krystian Strauss z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury). Szczegóły na stronie mlynyrothera.pl.

Wystawa będzie dostępna do 11 września.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor