Kultura 5 gru 2018 | Redaktor
Poetyckie „Wzruszenie” w Galerii Autorskiej

fot. Filip Kowalkowski

Galeria Autorska 6 grudnia zaprasza na spotkanie poetyckie z Jarosławem Jakubowskim. Podczas wieczoru zatytułowanego „Wzruszenie” wiersze czytać będą autor, Roma Warmus i Mieczysław Franaszek. Jednocześnie odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Jana Kaji pt. „Procesja”.

– Poezja nauczyła mnie troski o konkret. „Rozchodnik i macierzanka” to przecież zupełnie co innego niż „kwiaty” czy „łąka”. „Miłość” czy „cierpienie” należy również koniecznie zastąpić właściwymi desygnatami, nasycić jednostkową, niepowtarzalną treścią. Nie wolno oddawać się uczuciom, nie mając całej gamy ich nazw, a najlepiej – obrazów i fabuł, którymi można je opowiedzieć. Taką praktykę pisarską nazwałbym „utwierdzaniem się w istnieniu”. Staram się być jej wierny – pisze Jarosław Jakubowski.

materiał Galerii Autorskiej

Dużo czasu zajęło mi zrozumienie, że w poezji nie idzie wyłącznie o możliwie wierne oddanie czy też wywołanie w odbiorcy określonych stanów emocjonalnych albo o oczarowanie samą językową biegłością. Poezja – wiem, że to może się niektórym nie spodobać - ma nade wszystko dawać światło i nadzieję, na przekór wszystkiemu – dodaje. 

Jakubowski urodził się w 1974 roku w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Studiował budownictwo na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomów wierszy, między innymi: „Pseudo”, „Ojcostych”, „Święta woda”, „Światło w lesie”, prozy: „Slajdy”, „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?”, „Oczy pełne strachu”, „Rzeka zbrodni” oraz wyborów sztuk teatralnych „Generał i inne dramaty polityczne” oraz „Prawda i inne dramaty”. Czterokrotny laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – ostatnio za wybór wierszy „Światło w lesie”.

Jako dramatopisarz debiutował w 2007 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki „Dom matki”. Na polskich scenach odbyły się premiery szeregu jego sztuk, w tym: „Generała”, który zdobył Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 roku oraz „Wiecznego kwietnia”, za który zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 w Poznaniu. W 2016 roku jego sztuka „Viva Violetta!” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas. Zdobywał nagrody w konkursie na sztukę dla dzieci i młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

materiał Galerii Autorskiej

(za „Wielką podróż Malinowego Królika” i za „Opowieść o Dziewczynce-Wiewiórce”).

W prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” jego dramat „Prawda” został wymieniony jako jedna z najlepszych nowych polskich sztuk roku 2017. W 2018 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Spotkanie poetyckie i promocja tomu wierszy odbędzie się 6 grudnia w Galerii Autorskiej (Chocimska 5), początek o godz. 18.00. Jednocześnie odbędzie się wystawy obrazów Jana Kaji pt. „Procesja”.

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor