Kultura Dzisiaj 09:53 | Redaktor
„Póki myśl krąży” – poetycki wieczór pamięci Rafała Żebrowskiego w Galerii Autorskiej

fot. nadesłane Galeria Autorska

24 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii Autorskiej przy ul. Chocimskiej 5 odbędzie się wyjątkowy wieczór poetycki poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku Rafałowi Żebrowskiemu – poecie, eseiście i historykowi kultury. Spotkanie pod tytułem „Póki myśl krąży” będzie zarazem promocją jego najnowszego – i ostatniego – tomu wierszy. Wprowadzenie i czytanie tekstów poprowadzi Teresa Tomsia.

Rafał Maria Żebrowski (1954–2024), siostrzeniec Zbigniewa Herberta, przez dekady związany był z Żydowskim Instytutem Historycznym, a także z redakcjami i środowiskami literackimi po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej. Pozostawił po sobie bogaty dorobek – zarówno naukowy, jak i literacki. Publikował m.in. w „Gazecie Obywatelskiej”, „Roczniku Lwowskim” oraz na paryskim portalu „Recogito”. Fascynowała go historia Żydów w Polsce, szczególnie okres międzywojenny i postacie takie jak Mojżesz Schorr. Pasjonował się również kulturą Lwowa i duchowym dziedzictwem Europy Środkowej.

Jak pisze Mariusz Olbromski, tomik „Póki myśl krąży” jest pełen dystyngowanej prostoty i pożegnalnego tonu – bez patosu, ale z głębokim namysłem nad przemijaniem. Liryczny bohater – pytający o sens i miejsce człowieka w historii – to głos osobisty, ale zarazem uniwersalny. Poezja Żebrowskiego pozostaje w dialogu z twórczością Herberta i stanowi swoistą „lekcję stylu” przekazaną przez pokolenia.

„Dopełnienie” – sztuka i myśl w obrazach

Tego samego dnia, bezpośrednio po wieczorze poetyckim, Galeria Autorska zaprasza na otwarcie wystawy prac Jana Kaji i Jacka Solińskiego pt. „Dopełnienie”. Ekspozycja prezentować będzie linoryty i obrazy autorów, dla których równowaga duchowa i intelektualna stanowi kluczowy temat twórczości.

Jak zauważa Jacek Soliński, inspiracją wystawy jest refleksja nad kondycją współczesnego człowieka, który coraz częściej gubi się w chaosie znaczeń. – Realność i sen, świadomość kontrolowana i niekontrolowana – to dwa światy, które się przenikają i wzajemnie potrzebują. Gubiąc ich rozróżnienie, tracimy zdolność do prawdziwego przeżycia rzeczywistości – pisze Soliński.

Wystawa i wieczór poetycki w Galerii Autorskiej to propozycja dla wszystkich, którzy w sztuce i literaturze szukają głębszego sensu, duchowej refleksji i dialogu między przeszłością a teraźniejszością. To również okazja do spotkania z dziedzictwem Rafała Żebrowskiego – poety, który wierzył, że myśl nie przestaje krążyć, póki są ci, którzy chcą ją podjąć.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->