Kultura 20 paź 2017 | Redaktor
Poranki Muzyczne dla dzieci i rodziców jadą do Fordonu

Poranki Muzyczne prowadzą wspólnie Ewelina Boesche-Kopczyńska (w środku) i Honorata Glaza-Gulgowska (pierwsza z prawej)/Materiały AM

Cykl koncertów muzycznych dla dzieci, oblegany przez maluchy i ich rodziców w centrum Bydgoszczy, prezentowany będzie także w Fordonie. Pierwszy Poranek Muzyczny już w niedzielę (22 października) o godz. 10.00 w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7.

Poranki Muzyczne – audycje dla dzieci z rodzicami to niedzielne koncerty dla najmłodszych słuchaczy realizowane nieprzerwanie od 1994 roku przez pracowników i studentów Akademii Muzycznej w sali uczelni przy ul. Staszica. Od niedzieli mieszkańcy Fordonu nie będą musieli podróżować z maluchami aż do Dzielnicy Muzycznej. W wyniku porozumienia Fundacji „Wiatrak” z uczelnią, koncerty prezentowane będą także raz w miesiącu w Fordonie – w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7.
Założeniem Poranków Muzycznych jest kształcenie, umuzykalnianie, uwrażliwianie i kształtowanie gustów muzycznych dzieci, a poprzez to przygotowywanie najmłodszych słuchaczy do odbioru kultury muzycznej. – Cele audycji realizowane są poprzez śpiew, grę na instrumentach, ruch, elementy tworzenia, ale przede wszystkim – poprzez słuchanie muzyki – mówi Ewelina Boesche-Kopczyńska, która razem z Honoratą Glazą-Gulgowską przygotowuje i prowadzi koncerty.
Poranki Muzyczne adresowane są do dzieci w wieku od 3 do 10 lat, a więc do przedszkolaków i dzieci początkowych klas szkoły podstawowej. – Dobór słuchaczy jest przemyślany, gdyż właśnie wczesne lata decydują o późniejszych zainteresowaniach i zamiłowaniu do muzyki oraz tworzą bagaż doświadczeń na całe życie – tłumaczy Ewelina Boesche-Kopczyńska.
Do udziału w koncertach często zapraszane są różne zespoły wykonawcze – zarówno te złożone ze studentów Wydziałów Wokalno-Aktorskiego i Instrumentalnego Akademii Muzycznej oraz uczniów szkoły muzycznej, jak i regionalne orkiestry, zespoły ludowe i dziecięce.
– Audycje dostosowane są do wieku słuchaczy, dlatego prezentowane fragmenty muzyczne są krótkie, uzupełnione komentarzem lub wzbogacone formą aktywizującą, a wszystko odbywa się w wesołej, bajkowej atmosferze. Wyjątkowość nastroju podkreślają też dekoracje oraz stroje, w których prezentują się wykonawcy – opowiadają prowadzące.
Pierwszy Poranek Muzyczny pt. „Kasztanowa muzyka” w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego przy ul. Bołtucia 7 odbędzie się w najbliższą niedzielę (22 października) o godz. 10.00 (bilety kosztują: 9 zł dla dorosłych i 6 zł dla dzieci). Kolejny – „Jesienne nastroje” – 19 listopada o godz. 10.00.
W Fordonie Akademia Muzyczna prezentować będzie także koncerty muzyki klasycznej z udziałem profesorów i studentów uczelni. Podczas pierwszego – 12 listopada – wystąpi Maria Murawska – fortepian, oraz studenci klasy fortepianu. W programie znajdzie się muzyka kompozytorów polskich.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor